Za deset let zabetonujeme jeden okres. Zabírat zeleň bude ještě snazší

Beton místo zeleně

Za deset let zabetonujeme jeden okres. Zabírat zeleň bude ještě snazšíNOVÉ
Český trend: Průmyslová zóna na zelené louce v Asii Foto: Shutterstock
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Zemědělská půda bude v Česku chráněna ještě méně, než byla dosud. Odhlasovali to v uplynulém týdnu poslanci. V posledních letech ubývá půdy v tuzemsku závratným tempem 22 fotbalových hřišť denně. Ve snaze tomu zabránit, zavedl stát před pěti lety poplatky za zábor zemědělské zeleně, trend se přesto ale téměř nezměnil. Poslanci nyní navíc některé poplatky zrušili.

Rychlost zabírání zemědělské půdy je v poslední době alarmující, varuje důvodová zpráva k novele vládního zákona. Ten měl pole, louky a pastviny před dalším masivním zastavováním ochránit. „V posledních letech je to 12–15 ha denně, v roce 2013 byl denní úbytek 13 ha zemědělské půdy. Za deset let se takto nevratně zabetonuje či jinak znehodnotí celá nelesní rozloha jednoho našeho průměrného okresu. Většinou to jde na vrub výstavby pro nesofistikovanou průmyslovou výrobu (skladové areály), těžbu nerostů, bytovou výstavbu a dopravní infrastrukturu,“ píše se v důvodové zprávě.

Poslanci však schválili vlastní znění novely, jež oproti vládnímu návrhu umožňuje více výjimek. Firmy zabírající půdu už nebudou například muset platit jako dřív vyšší poplatky za zábor ekologicky cenných území, pokud staví továrny nebo sklady, které jsou už součástí územního plánu. V takovém případě bude také snadnější stavět na kvalitnější zemědělské půdě neboli půdě s vyšší bonitou, protože k takovému záměru nebude potřeba vyjádření orgánu zemědělského půdního fondu. Poplatky se nemají platit ani v případě stavby státních silnic a železnic.

„Musím se do problematiky teprve dostat,“ říká poslanec po hlasování

„Byla přijata verze, s kterou jsme se ztotožnili na klubu a v koalici,“ říká poslanec hnutí ANO Josef Hájek, místopředseda sněmovního výboru pro životního prostředí, proč hlasoval pro umožnění výjimek. Na otázku, proč zvedl ruku pro návrh, který umožňuje snadnější zábor půdy, přestože tento trend ministerstvo životního prostředí jeho stranického kolegy Richarda Brabce kritizuje, Hájek odpověděl: „Musím se do té problematiky teprve dostat, z hlavy to nevím.“ Ministr Brabec na zaslaný dotaz, proč i on ve sněmovně hlasoval pro poslanecký návrh, neodpověděl.

Poslanecká sněmovna ale zároveň odmítla senátní návrh novely zákona, který by umožňoval výjimek ještě mnohem víc. „Poslanci naštěstí senátní verzi odmítli a zabránili tak masivnímu urychlení likvidace půdy, krajiny i českého zemědělství,“ říká expert na politiku životního prostředí ze sdružení Zelený kruh Daniel Vondrouš. Přesto nejsou zastánci ochrany zeleně s výslednou podobou zákona spokojeni. „Schválená poslanecká verze, která je horší verzí vládní předlohy, umožňuje mimo jiné zbytečné výjimky, jež urychlí ničivé zábory půdy pro výstavbu skladů a průmyslových ploch  namísto využívání starých průmyslových areálů,“ namítá Jan Piňos z Hnutí Duha.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz