Varšava chce zakázat pojem ‚polské tábory smrti‘

DĚDICTVÍ HOLOCAUSTU

Varšava chce zakázat pojem ‚polské tábory smrti‘NOVÉ
V koncentračním táboře v Osvětimi zemřel rukou nacistů více než milion lidí. Foto: Foto: Shutterstock
Svět

vb Echo24

Nová polská vláda chce trestat používání slovního spojení „polské tábory smrti“, které se někdy používá k označení nacistických vyhlazovacích táborů, jež se za druhé světové války nacházely na polském území. Varšava totiž zdůrazňuje, že za provoz táborů byli odpovědní výhradně Němci. Sporný pojem „polské tábory smrti“ v minulosti použil například americký prezident Barack Obama.

Přípravu nového opatření, který bude používání „polských táborů smrti“ zakazovat, v neděli podle agentury Reuters oznámil polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Opatřením chce Ziobro pomoci Polákům, kteří jsou podle něj v ostatních evropských zemích a dokonce i v Německu někdy označování jako pachatelé holocaustu.

Polský ministr ale zdůrazňuje, že za provoz vyhlazovacích táborů, které se za druhé světové války nacházely na území okupovaného Polska, byli odpovědní Němci. Kromě „polských táborů smrti“ by se Ziobro rád zbavil i pojmu „polské plynové komory“. „Skončeme s touto lží,“ řekl ministr RMF FM s dovětkem, že jeho návrh má podporu premiérky Beaty Szydlové.

Poláci se proti pojmu „polské tábory smrti“ vymezují dlouhodobě. V minulosti je pobouřil například americký prezident Barack Obama, který se o táborech zmínil v roce 2012, když posmrtně vyznamenával polského odbojáře Jana Karského. Český rozhlas proto naznačuje, že pokud bude nové opatření polského ministra spravedlnosti přijato, mohl by být stíhán právě i americký prezident.

Na dnešním polském území se za druhé světové války nacházelo několik koncentračních táborů. Namátkou lze zmínit třeba Osvětim, Treblinku, Chełmno nebo Majdanek. V táborech kromě Židů končili i polští odbojáři, Romové, homosexuálové, postižení a další skupiny obyvatel.

Čtěte také: Nová polská vláda obnovuje vyšetřování tragédie ve Smolensku

Milion běženců z Ukrajiny? Polská premiérka lhala v Bruselu