Milion běženců z Ukrajiny? Polská premiérka lhala v Bruselu

'PŘIJALI JSME MILION UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY'

Milion běženců z Ukrajiny? Polská premiérka lhala v BruseluNOVÉ
Polská premiérka Beata Szydlová během úterního vystoupení v Evropském parlamentu. Foto: Reprofoto: Youtube.com/Frédérick Moulin
Svět

vb Echo24

O velký rozruch se postarala polská premiérka Beata Szydlová (PiS). Na úterní schůzi Evropského parlamentu totiž otevřeně zalhala, když prohlásila, že Polsko „přijalo asi milion uprchlíků z Ukrajiny“. Szydlová chtěla utečence z Ukrajiny použít jako argument proti uprchlickým kvótám, které prosazuje Brusel. Polská média ale brzy upozornila, že počty běženců z Ukrajiny jsou řádově nižší. Například loni dostali v Polsku azyl jen dva.

Szydlová během úterní debaty v Evropském parlamentu před shromážděnými poslanci uvedla, že její země přijala asi „milion uprchlíků z Ukrajiny“ jako „lidí, kterým nikdo nechtěl pomoci“. Podle ní se mělo jednat o lidi, kteří utekli před válkou na Donbase. Kdy přesně mělo Polsko přijmout milion ukrajinských běženců, ale Szydlová nespecifikovala.

Polská média však brzy podotkla, že ať už milion Ukrajinců přišel kdykoli, rozhodně to nebylo v posledních letech. Televizní stanice TVN 24 s odkazem na úřední statistiky totiž uvedla, že v Polsku od roku 2003 zažádalo o azyl celkem 5328 Ukrajinců, přičemž úřady poskytly postavení uprchlíka dvěma z nich v roce 2013 a dvěma v roce 2015. Dva loňští uprchlíci navíc podle listu Gazeta Wyborcza azyl dostali až poté, co se odvolali proti prvotnímu zamítnutí ze strany polských úřadů. Další formu ochrany potom dostaly asi dva tucty Ukrajinců.

Kde Szydlová nabyla dojmu, že její země přijala milion ukrajinských běženců zatím není jasné. Pravděpodobně však vycházela z údajů polských konzulátů, které v průběhu loňského roku vydaly Ukrajincům více než 900 000 víz. Většina z nich ovšem platila jen po dobu 90 dnů a lidé, kterým byla udělena, spadali do kategorie takzvaných ekonomických migrantů.

To ostatně potvrdil i ukrajinský velvyslanec v Polsku. „Jde o lidi, kteří přijíždějí a pobývají tu legálně, pracují, studují, platí daně a do jisté míry přispívají k rozvoji polské ekonomiky. Nejsou uprchlíky, nemají takové postavení a ani nepobírají žádnou sociální pomoc,“ uvedl velvyslanec Andrij Deščycja. Připustil nicméně, že v průběhu roku může v Polsku pobývat až milion Ukrajinců, ať už s využitím vydaných víz či malého pohraničního styku.

Pod náporem kritiky ostatně musela chybu uznat i premiérka Szydlová. „Paní premiérce šlo spíše o to, aby ukázala, že počet Ukrajinců přijíždějících do Polska je velmi vysoký. Z formálního hlediska to nejsou uprchlíci, ale skoro milion jich do Polska dorazilo,“ vysvětloval novinářům vládní mluvčí Rafal Bochenek.

Szydlová během svého vystoupení v Evropském parlamentu použila milion ukrajinských běženců jako argument proti přijetí povinných kvót na přerozdělování azylantů ze zemí severní Afriky a Blízkého východu, které prosazuje Brusel. Silně katolické Polsko se proti přijetí převážně muslimských uprchlíků dlouhodobě vymezuje. Ostatně i list Gazeta Wyborcza připomíná, že i předchozí liberální vláda se vůči EU také vymlouvala na „uprchlíky z Ukrajiny“.

Čtěte také: Polsku hrozí vyloučení ze soutěže Eurovision. Kvůli ovládnutí médií

Polsko je méně spolehlivé. Agentura snížila zemi rating kvůli krokům vlády