Polsko je méně spolehlivé. Agentura snížila zemi rating kvůli krokům vlády

Povolební změny v Polsku

Polsko je méně spolehlivé. Agentura snížila zemi rating kvůli krokům vládyAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Polska o jeden stupeň na BBB+ z dosavadní známky A-. Krok zdůvodnila legislativními změnami, které od nástupu k moci učinila nová polská vláda. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že agentura by mohla ještě snížit. Ministerstvo financí krok označilo za nepochopitelný vzhledem k současným finančním analýzám a politicky motivovaný. Náměstek polského ministra financí pak ujistil investory, že polská ekonomika stojí na pevných základech. Nová vláda věří, že investory to neodradí.

„Rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor‘s o snížení ratingu Polska je nepochopitelné z hlediska hospodářské a finanční analýzy,“ píše se v prohlášení ministerstva.

„Od volebního vítězství v říjnu 2015 zavedla nová polská vláda různá legislativní opatření, o kterých se domníváme, že oslabují nezávislost a efektivitu klíčových institucí“ uvedla agentura. „Snížení ratingu odráží náš názor, že systém kontroly a rovnováhy institucí byl v Polsku významně narušen,“ uvedl analytik S&P pro Polsko Felix Winnekens.

Případné další snížení ratingu Polska závisí hlavně na tom, zda se budou zhoršovat veřejné výdaje a měnová politika tamní centrální banky.

Nová polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) po nástupu k moci loni na podzim díky většině v obou komorách parlamentu rychle schválila některé změny v zákonech. Týkají se především ústavního soudu a veřejnoprávních médií.

Například novela mediálního zákona, kvůli níž si Varšava vysloužila kritiku opozice i zahraničí, dává pravomoc jmenovat vedení a členy dozorčích rad veřejnoprávní televize a rozhlasu ministrovi státního pokladu. Až dosud přitom byla tato místa obsazována na základě veřejných konkurzů.

Děním v Polsku se zabývá také Evropská komise, která ve středu oznámila, že zahájila proces s cílem zhodnotit aktuální situaci v zemi v souvislosti s kroky tamní nové vlády. Polská premiérka Beata Szydlová ale tvrdí, že je demokracie v Polsku pevná a zdravá.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Kroky S&P vyvolaly ostrou kritiku, když agentura před čtyřmi lety srazila ratingy devíti zemí eurozóny včetně Francie či Rakouska, které tak přišly o špičkovou známku AAA. Šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny tehdy uvedl, že snížení ratingu není možné na základě ekonomických podkladů obhájit. Například Portugalsko tehdy označilo nižší hodnocení své země za „nekonzistentní“.

Polský ministr si věří. Investoři utíkat nebudou

„Základy polské ekonomiky jsou stabilní. Potvrdila to (nejnovější) zpráva Mezinárodního měnového fondu a dokonce i zpráva samotné S&P,“ napsal v reakci na dnešní krok náměstek polského ministra financí Leszek Skiba v příspěvku v sociálních médiích. Že krok ratingové agentury neodradí investory, je přesvědčen také místopředseda vlády a ministr rozvoje „Investoři z Polska nebudou utíkat,“ prohlásil Mateusz Morawiecki.

Ministr financí Pawel Szalamacha předpověděl, že polský zlotý se v nejbližších dnech zotaví, a vyloučil potřebu intervencí na jeho podporu. „Očekávám, že kurz zlotého se během pondělí a úterý stabilizuje a vrátí se na úroveň z posledních dnů,“ uvedl. Pozornost se podle něj obrátí zpět k údajům o vývoji polské ekonomiky, které jsou příznivé.

„Je zjevné, že zlotý je podhodnocený. Jeho kupní síla je mnohem vyšší,“ upozornil člen měnové rady polské centrální banky Jerzy Osiatyński. „Vzhledem k vyhlídkám konkurenceschopnosti polské ekonomiky není žádný důvod, aby byl kurz tak slabý. Pokládám to za dočasnou záležitost. Je to otázka týdnů, ne-li pouze dnů,“ dodal.

Polsko zažilo růst i během krize

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která v posledních dvou desetiletích nepřetržitě rostla a růst si zachovala i za poslední světové finanční krize a ekonomické recese let 2008 až 2009. V loňském třetím čtvrtletí zrychlila polská ekonomika meziroční tempo růstu na 3,5 procenta z tempa 3,5 procenta ve druhém kvartálu. Ratingovou známku A- si země u agentury S&P držela od roku 2007. Loni agentura zlepšila výhled ratingu na pozitivní.

Krok ratingové agentury poslal kurz polského zlotého na čtyřleté minimum k euru. Ekonomové předpokládají, že až se v pondělní otevřou trhy, zasáhne překvapivé rozhodnutí S&P také polské státní dluhopisy.

Čtěte také: Polský příběh není černobílý. Je to letitý bratrovražedný boj

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články