Čeští přátelé Kremlu. Proč Zeman slouží Rusku, ptá se dokument

ZEMAN JAKO NÁSTROJ RUSKÉ PROPAGANDY?

Čeští přátelé Kremlu. Proč Zeman slouží Rusku, ptá se dokumentNOVÉ
Záběr z dokumentu Čeští přátelé Kremlu. Foto: Reprofoto: Ukraine Today
2
Domov

vb Echo24

Proruské postoje prezidenta Miloše Zemana neudivují jen některé jeho kritiky v Česku, ale i v zahraničí. Ukrajinská novinářka Olga Malčevská se proto rozhodla natočit dokument nazvaný Čeští přátelé Kremlu, kde analyzuje působení ruské propagandy v České republice a úlohu prezidenta Miloše Zemana při jejím údajném šíření. Zemana podle Malčevské kromě Kremlu ovlivňuje především jeho specifická povaha, která ho nutí zavděčit se určitým skupinám lidí.

„Když jsem přijela do České republiky, viděla jsem jediného prezidenta v Evropské unii, který otevřeně podporuje Kreml a jeho anexi Krymu. Pro mě jako pro novinářku to byla výzva, protože jsem sama nedokázala pochopit, proč to dělá,“ popsala Malčevská v pořadu Viewpoint stanice Ukraine Today, co ji vedlo k natočení dokumentu.

Malčevská upozornila především na to, že Zeman není na Kreml napojený přímo. Systém podle ní funguje tak, že ruský stát vlastní několik vlivných společností, které z podstaty věci ovlivňuje. Na tyto společnosti jsou potom napojení někteří lidé z prezidentova okolí, takže i prezident je podle ukrajinské novinářky napojený na režim v Kremlu.

Rusové i Zeman cílí na slabá místa

Malčevská zároveň upozornila, že to není jen Kreml, co může Miloše Zemana ovlivňovat. Ve vysílání stanice Ukraine Today uvedla, že na vině může být i Zemanova specifická povaha. „Miloš Zeman je pochopitelně bystrý člověk. Má silnou osobnost, která ho nutí získávat si pozornost lidí a přimět je, aby ho milovali. Aby toho docílil, hledá slabá místa ve společnosti a manipuluje jí. To je můj názor,“ prohlásila.

Jsou to podle ní ta samá místa, na které cílí i proruská propaganda Kremlu: „Najdou si lidi, kteří jsou v demokratickém systému nějakým způsobem frustrovaní. Demokracie totiž nemůže vyřešit všechny naše problémy. Tito lidé ale nechtějí pochopit, že demokracie jejich problémy nevyřeší, ale že si své problémy musí vyřešit sami. Pochopitelně je pro ně ale mnohem jednodušší věřit někomu jako je Putin, kdo řekne, že je zde jednoduché řešení jejich problémů a on jim ho může ukázat.“

Ukrajinská novinářka zároveň upozornila, že podle jejího názoru lze najít určité paralely mezi situací na Ukrajině a v České republice. Východní polovinu Česka, kde žije mnoho Zemanových voličů, přirovnala k oblasti Donbasu, kde je pro změnu oblíbený Putin.

Důležitou roli při šíření ruské propagandy podle ní představují ruské weby, které píšou v jazyce zemí, kde působí. Podle Malčevské totiž ruští propagandisté správně předpokládají, že Češi a Slováci nebudou číst stránky psané rusky, a proto vytváří československé jazykové mutace svých webů. Jako příklad zmínila českou verzi Sputniku.

Samotný dokument Čeští přátelé Kremlu uvede 8. ledna ve svém vysílání stanice Ukraine Today. Na natáčení se kromě Malčevské podílelo i několik Čechů, mimo jiné novinář Ondřej Soukup.

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Mluvčí Ovčáček sdílí články kremelské propagandy