Rusko prožívá děsivý sen. Lidé stojí fronty na eura a dolary
Pád rublu vyvolal paniku
Strmý pád ruské měny vyvolal paniku ve společnosti i v médiích. Lidé podle ruských novinářů horečně skupují dolary a eura, v řadě měst zásoby už došly. V sociálních sítích se šíří zprávy o neodvratném pádu ruské vlády, i oficiální zdroje varují před nástupem chudoby a inflací. Hlava státu se ke krizové situaci zatím nevyslovila.
Rusové by měli držet své úspory ve stejné měně, v jaké je měli na účtech dříve. Po naléhavě svolané schůzi ruské vlády to v úterý občanům Ruské federace vzkázal ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Na otázku novinářů, v jaké měně by vlastně občané měli své úspory v nynější kritické situaci mít, odpověděl ministr stručně: "Ve stejné jako dosud."
Čtěte také: Západ zahnal Putina do kouta. Rusko kolabuje
Ruská měna se v posledních dnech dostala do kritické situace, když se propadla na hranici 80 rublů k dolaru a od začátku roku ztratila víc než polovinu své hodnoty. Premiér Dmitrij Medveděv svolal naléhavou vládní schůzi, na níž podle úřední zprávy "ministři vypracovali soubor opatření, které by měla přispět ke stabilizaci situace". Podle Uljukajeva je situace "velmi složitá".
Šéf Kremlu Vladimir Putin zatím mlčí. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov agentuře RIA Novosti řekl, že prezident je v kontaktu s vládou, ale "žádná mimořádná zasedání zatím neplánuje".
Zásoby eur a dolarů došly
Ruská média a sociální sítě byly v úterý plné spekulací o omezení pohybu kapitálu a zastavení výplaty západních měn. V některých oblastech Ruska zásoby dolarů a eur došly. Problémy jsou v Kazani, Nižním Novgorodu nebo Permu, v řadě měst se před směnárnami tvoří fronty. Prudce rovněž roste poptávka po cennostech, elektronice a západních autech.
Vedení největší ruské banky Sberbank dementovalo informace o tom, že bankovní dům s platností od úterý přestal fyzickým osobám poskytovat půjčky. Pod vlivem spekulací se ale akcie Sberbanku podle agentury Interfax propadly až o 17 procent.
Rusko prožívá nejděsivější sen
Podle ruských médií se země dostává do horší situace, než v krizovém roce 2008 i v roce 1998, kdy se Rusko potácelo v ekonomickém chaosu. "Rubl se uchýlil k burzovním piruetám, které byly do dnešních dnů nemyslitelné," komentoval situaci list Moskovskij komsomolec. "To, co se děje nyní, bychom si nepředstavili ani v nejděsivějším snu," řekl serveru Newsru místoředitel centrální banky Sergej Švecov.
Ruská vláda už podle serveru vysílá signály o blížící se chudobě, utrpí prý hlavně rodiny s dětmi. "Letošek končíme s 15,7 milionu chudých, vlivem inflace jejich počet nevyhnutelně vzroste," řekla agentuře Interfax místopředsedkyně vlády Olga Goloděcová.
Chystá se instalace Kudrina?
Divoké mediální spekulace se nezastavily ani před branami Kremlu, podle Newsru se nevylučuje demise premiéra Medveděva, jehož místo by prý mohl zaujmout uznávaný ekonomický liberál a bývalý dlouholetý ministr financí Alexej Kudrin. Nabídku prý už dostal, jeho mluvčí ale podobné pověsti popírá.
Podle bulvárního serveru LifeNews je neomylnou známkou blížící se chudoby rozhodnutí moskevských celebrit snížit taxu požadovanou za účast na novoročních podnikových večírcích. Firmy prý nejsou schopné vyplácet slavné zpěváky a herce, kteří běžně požadovali honoráře v západních měnách. Část z nich žádá honoráře menší, jiní prý jsou ochotni brát i znehodnocené rubly.