Syřané použili humanitární pomoc Česka jako cestovní kancelář

Nevděk běženců?

Syřané použili humanitární pomoc Česka jako cestovní kancelářAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
Domov

vb Echo24

Nepříjemné překvapení zažili pracovníci ministerstva vnitra. Jedna ze tří rodin syrských uprchlíků, které dostaly v Česku azyl, aby se jejich děti mohly léčit v motolské nemocnici v Praze, krátce po svém příjezdu odešla do Německa. Na dotaz serveru ECHO24.cz to potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Ministerstvo s rodinou ukončí azylové řízení. Podle ministra Milana Chovance si humanitární aktivity naší země nelze plést s cestovní kanceláří.

„Rodina přiletěla do České republiky v říjnu, a to v rámci vládou schváleného přesídlovacího programu Ministerstva vnitra. Těmto osobám, které se nacházely v postavení žadatele o mezinárodní ochranu a mohly se tak na našem území pohybovat neomezeně, by po všech potřebných procedurách byla poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu. Dle našich informací rodina téměř ihned odcestovala do SRN,“ sdělila na dotaz serveru ECHO24.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Ministerstvo vnitra přiznává, že české úřady odchod syrských běženců nepříjemně překvapil. „Rozhodli se odejít do Spolkové republiky Německo. My je nemůžeme přesvědčovat, že jim chceme pomoct za každou cenu. Byla jim nabídnuta pomocná ruka a oni ji odmítli,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Chovanec později na Twitteru dodal, že české úřady s rodinou ukončí azylové řízení. „Se syrskou rodinou, jež ohrozila zdraví svého dítěte, ukončíme azylové řízení. Jejich příprava a pobyt nás stál nemalé prostředky,“ uvedl Chovanec. „Humanitární aktivity naší země si nelze plést s cestovní kanceláří,“ dodal.

Ministerstvo v tuto chvíli nesmí sdělit, o kterou ze tří rodin se jedná. Jedno ze syrských dětí trpí svalovou distrofií, druhé srdeční poruchou a třetí se léčí s popáleninami. Z dostupných informací nicméně vyplývá, že se velice pravděpodobně jednalo o rodinu devítileté holčičky, která utrpěla těžké popáleniny.

‚V Česku žili na ubytovně, teď bydlí ve stanu‘

Ministr zdůraznil, že na přijímání dalších rodin v rámci programu MEDEVAC se nic nemění. Do Česka mají dorazit ještě další Syřané, celkem 21 lidí, více než polovina z nich jsou děti.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík pro ČTK potvrdil, že syrská rodina s jedním dítětem odjela, a to beze slova vysvětlení. V Německu žijí podle jeho informací ve stanu.

Dítě vytipovali čeští lékaři, mělo u něj být provedeno několik poměrně zásadních zákroků po vážném zranění. Na životě dítě ohroženo nebylo, plánované zákroky jen měly jeho zdravotní stav výrazně zlepšit. Podle Ludvíka vše bylo teprve v přípravných fázích, nestihlo se zatím ani plánované očkování.

Program MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Uskutečňuje jej ministerstvo vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. V jeho rámci jsou léčeni pacienti v ČR, ale též vysíláni lékaři do zahraničí.

Čtěte také: Hamé nabízí syrským uprchlíkům práci a ubytování

Nadace chce přivézt 150 uprchlíků. Postaráme se o ně, říká