Vláda prolomila těžební limity lomu Bílina. Aktivisté ji vypískali
Vláda na svém výjezdním zasedání v Ústí schválila, že limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny. Limity u lomu ČSA zůstávají v platnosti.
Vláda krátce před polednem jednohlasně schválila prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v lomu Bílina. Hranice těžby bude 500 metrů od domů. Závěr jednání není překvapením – avizoval ho již ráno, po příjezdu do Ústí, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Na členy vlády čekali brzy ráno před krajským úřadem horníci volající po zrušení limitů. Podle odborů jich tam bylo na 550. Vedle nich tam byli i ekologičtí aktivisté a zastánci limitů, kteří skandovali pravý opak a upozorňovali na možná zdravotní rizika. ČT24 ve svém vysílání uvedla, že demonstrace proběhly klidně bez incidentů za účasti policistů. Na ministra Mládka pouze z davu vylétla dvě rajčata a to v okamžiku, kdy oznamoval, že vláda v pondělí s největší pravděpodobností nerozhodne o dole ČSA.
Vláda nakonec schválila variantu navrženou ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Ta mimo jiné počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA Severní energetické, jejímiž majiteli jsou finančníci Jan Dienstl (30 procent) a Tomáš Fohler (30 procent), 40 procent firmy pak patří na Kypru registrované společnosti Haltixar, za kterou stojí údajně Pavel Tykač.
Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit. Brabcova varianta dále obsahuje i to, že do příštího roku připraví program rozvoje pracovních příležitostí v Ústeckém kraji.
K usnesení o těžbě byla přidána podmínka hnutí ANO, které požadovalo, aby u Bíliny byly hranice těžby stanoveny na minimálně 500 metrů od obcí. To proto, aby se nezhoršily podmínky bydlení, jak řekl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Důl Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Za limity jsou odhadované zásoby asi 100 milionů tun uhlí. Uhlí z lomu ČSA těží Severní energetická finančníků Pavla Tykače, Jana Dienstla a Tomáše Fohlera a v současných hranicích je důl takřka vytěžen, těží se v útlumu. Podle Severní energetické hrozí, že po roce 2022 bude nutné těžbu v této lokalitě zastavit. Za limity jsou odhadované zásoby asi 750 milionů tun uhlí.
Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) je pro pokračování těžby uhlí. Vláda podle něj musí přijmout další opatření v závislosti na svém rozhodnutí. „Protože nejde jenom rozhodnout o tom těžit – netěžit, ale pokud řekne netěžit, tak musí říci, co bude s těmi lidmi dál, co bude s naším krajem a jak se bude situace řešit,“ řekl ČTK před jednáním vlády hejtman.
Budoucnost chce řešit také jiřetínský starosta. „Je skvělé, že v projednávaném návrhu vůbec není prolomení limitů na dole ČSA, ale na druhé straně ta možnost, že by se k tomu mohli vracet každý rok, je samozřejmě strašná,“ řekl ČTK Buřt. „Chceme požádat ministry, aby to rozhodnutí bylo trvalé, aby se k tomu vláda nevracela podle libovůle uhlobaronů nebo ministrů,“ dodal.