1 Soud s exhejtmanem

Rathova hra až do konce: ‚Jaké miliony? Mělo tam být víno‘

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Podle bývalého poslance Davida Ratha je krabice od vína, se kterou ho v květnu 2012 zatkla policie v Rudné u Prahy, symbolem jeho kauzy. Trvá na tom, že nesl víno a o milionech uvnitř neměl tušení. Důkazem je prý odposlech, který původně nebyl mezi důkazy. Hovoří se tam o pití vína. 

Rath dostal krabici při odchodu z návštěvy u tehdejší šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, nyní Kottové, a jejího partnera Petra Kotta. Manželé jsou mezi obžalovanými v kauze a v dubnu dostali nepravomocně 7,5 roku vězení. 

Rath tvrdí, že se při odchodu bavili o pití vína. Neměl důvod nevěřit Kottovým, že je uvnitř alkohol. „Dostal jsem krabici na šest láhví vína, o které mi řekli, že je v ní víno, byla navíc v igelitové tašce,“ řekl Rath. Odposlech byl podle něj původně záměrně vystřižený.

Po zadržení se ukázalo, že krabice byla plná bankovek, podle žalobce se jednalo o úplatek sedm milionů korun. Podle Ratha ale žaloba nepředložila žádný důkaz o tom, že by úplatek vědomě přijal. 

Rath odposlechy, které jsou pro státní zastupitelství jedním z hlavních důkazů, rozebíral dnes před Krajským soudem v Praze ve své závěrečné řeči. „Jsou to jen výseky a střihy z odposlechů,“ řekl Rath. Nahrávkám prý ke všemu většinou není rozumět. 

Například v odposlechu z domu bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové, dříve Pancové, která je také v kauze obžalovaná a v dubnu dostala trest 7,5 roku vězení, Rath jednou při příchodu říká „dárečky, Vánoce byly“. Podle obžaloby si Rath přišel pro úplatek. Exposlanec to ale odmítá a tvrdí, že to byl vtip a narážka na fakt, že Pancová měla doma vánoční výzdobu ještě v únoru, což považuje za „kuriózní“. „Nic o penězích, nic o úplatcích,“ odmítá Rath tvrzení vyšetřovatelů. 

Čtěte také: Další zdržení? Rathova advokátka nestíhá nastudovat spis

Rathova obhájkyně Marcela Ondřejová předtím soudu navrhla, aby jejího klienta zprostil obžaloby. Tvrzení vyšetřovatelů a státního zástupce jsou podle ní snůška spekulativních dohad. Neexistuje prý jediný přímý důkaz o Rathově korupci, ani souhra nepřímých důkazů.

Kauzu řeší Krajský soud v Praze, kde Rathovi hrozí až 12 let vězení. Ondřejová soudu řekla, že se podle ní tvrzení obžaloby opírají o zmanipulované odposlechy. „Osoby hovoří v náznacích, heslovitě,“ uvedla. Nepodařilo se prý prokázat, že by se Rath coby hejtman Středočeského kraje účastnil korupce a bral úplatky. „Neexistuje jediný přímý důkaz, ani sled nepřímých důkazů. Navrhuji, aby byl zproštěn obžaloby. Při pochybnostech ve prospěch obžalovaného nelze jinak postupovat,“ dodala. 

Rath je obžalovaný z ovlivňování zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic. Hrozí mu až 12 let vězení, žalobce mu navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. Rath vinu odmítá a tvrdí, že se jedná o politický proces. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.