Rathova hra až do konce: ‚Jaké miliony? Mělo tam být víno‘

Soud s exhejtmanem

Rathova hra až do konce: ‚Jaké miliony? Mělo tam být víno‘AKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Podle bývalého poslance Davida Ratha je krabice od vína, se kterou ho v květnu 2012 zatkla policie v Rudné u Prahy, symbolem jeho kauzy. Trvá na tom, že nesl víno a o milionech uvnitř neměl tušení. Důkazem je prý odposlech, který původně nebyl mezi důkazy. Hovoří se tam o pití vína. 

Rath dostal krabici při odchodu z návštěvy u tehdejší šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, nyní Kottové, a jejího partnera Petra Kotta. Manželé jsou mezi obžalovanými v kauze a v dubnu dostali nepravomocně 7,5 roku vězení. 

Rath tvrdí, že se při odchodu bavili o pití vína. Neměl důvod nevěřit Kottovým, že je uvnitř alkohol. „Dostal jsem krabici na šest láhví vína, o které mi řekli, že je v ní víno, byla navíc v igelitové tašce,“ řekl Rath. Odposlech byl podle něj původně záměrně vystřižený.

Po zadržení se ukázalo, že krabice byla plná bankovek, podle žalobce se jednalo o úplatek sedm milionů korun. Podle Ratha ale žaloba nepředložila žádný důkaz o tom, že by úplatek vědomě přijal. 

Rath odposlechy, které jsou pro státní zastupitelství jedním z hlavních důkazů, rozebíral dnes před Krajským soudem v Praze ve své závěrečné řeči. „Jsou to jen výseky a střihy z odposlechů,“ řekl Rath. Nahrávkám prý ke všemu většinou není rozumět. 

Například v odposlechu z domu bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové, dříve Pancové, která je také v kauze obžalovaná a v dubnu dostala trest 7,5 roku vězení, Rath jednou při příchodu říká „dárečky, Vánoce byly“. Podle obžaloby si Rath přišel pro úplatek. Exposlanec to ale odmítá a tvrdí, že to byl vtip a narážka na fakt, že Pancová měla doma vánoční výzdobu ještě v únoru, což považuje za „kuriózní“. „Nic o penězích, nic o úplatcích,“ odmítá Rath tvrzení vyšetřovatelů. 

Čtěte také: Další zdržení? Rathova advokátka nestíhá nastudovat spis

Rathova obhájkyně Marcela Ondřejová předtím soudu navrhla, aby jejího klienta zprostil obžaloby. Tvrzení vyšetřovatelů a státního zástupce jsou podle ní snůška spekulativních dohad. Neexistuje prý jediný přímý důkaz o Rathově korupci, ani souhra nepřímých důkazů.

Kauzu řeší Krajský soud v Praze, kde Rathovi hrozí až 12 let vězení. Ondřejová soudu řekla, že se podle ní tvrzení obžaloby opírají o zmanipulované odposlechy. „Osoby hovoří v náznacích, heslovitě,“ uvedla. Nepodařilo se prý prokázat, že by se Rath coby hejtman Středočeského kraje účastnil korupce a bral úplatky. „Neexistuje jediný přímý důkaz, ani sled nepřímých důkazů. Navrhuji, aby byl zproštěn obžaloby. Při pochybnostech ve prospěch obžalovaného nelze jinak postupovat,“ dodala. 

Rath je obžalovaný z ovlivňování zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic. Hrozí mu až 12 let vězení, žalobce mu navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. Rath vinu odmítá a tvrdí, že se jedná o politický proces.