1

'Já nejsem politik.' Co to je? Suchá voda? Teplý sníh?

Andrej Babiš nás v souvislosti se zmateným hlasováním sociální demokracie o dani z pohonných hmot obšťastnil dalšími etudami na téma „já chudák pracovitý odborník mezi vámi pitomci línými politiky“. Chápu, že vykoupat koaličního partnera v jeho vlastních chybách je lákavé a nelze odolat. ČSSD si všechny facky od opozice i „přátel“ z koalice vysloužila právem. Babišovo neustálé plivání na politiku jako takovou je ale stejně nebezpečné, jako když deník Blesk o poslancích nepíše jinak než jako o „nadlidech“.

Andrej Babiš o sobě rád tvrdí, že není politik. Z pozice předsedy politického hnutí, místopředsedy vlády, ministra financí a poslance to zní nedůvěryhodně, legračně a hloupě. Politika je, ať se nám to líbí či nikoli, jediným prostředkem pro správu samostatného demokratického státu. Babiš zjevně sbírá politické body u všech naštvaných voličů a ještě více u lidí, kteří k volbám nechodí, protože politikou opovrhovali už před ANO. Pliváním na politiku Babiš velmi chytře slouží sám sobě a své vlastní představě o podnikatelském, tedy nikoli politickém (zde rozuměj demokratickém) spravování země.

Zajímalo by mě, co tedy Babiš dělá, když ne politiku? Podniká? To snad ne. Nebo dělá nepolitickou politiku? A to je jako co? Suchá voda? Teplý sníh?

Dělat politiku v demokracii je těžké. Být skutečným demokratem je těžké. Být v demokracii vrcholným politikem, předsedou strany, je ještě těžší. Musíte umět zaujmout voliče, přitom neslibovat nesplnitelné (pokud tedy chcete vydržet déle), musíte být schopen domluvy s koaličními partnery, nějak vycházet i s opozicí, musíte vydržet neustálou kontrolu každého vašeho slova a pohybu ze strany veřejnosti, musíte sehnat peníze na fungování strany a v rámci vlastní strany držet pozici, na kterou je neustále několik dalších kandidátů, připravených vás shodit. Dělat politiku dobře, slušně a zároveň úspěšně je umění hodné obdivu a respektu. Nikoli všeobecného pohrdání. Tak jako v jiných profesích je i v politice spousta neumětelů, lidí neschopných nebo vyčůránků. O těch se píše, je jich hodně, a tak, bohužel, pomohli k onomu obrazu politiky, který se teď Babišovi hodí do krámu. V politice jsou ale také velmi schopní a pracovití zastupitelé, starostové, poslanci a další, o nichž se ale moc nepíše a nemluví. Není to dost zajímavé.

Demokracie je kecárna. To má Babiš pravdu. Každý poslanec (nebo zastupitel) má potřebu sdělit svůj názor. Byl s tímto názorem zvolen v demokratických volbách, reprezentuje své voliče, a tak Babiš musí vydržet řeči Kalouska a naopak, ODS musí poslouchat řeči KSČM, a všichni dohromady musí vydržet řeči Okamury. Ti všichni měli své voliče, které reprezentují. Je to mnohdy otrava, ale je to tak nejspravedlivější. A je úkolem každého demokrata hájit právo kohokoliv říkat cokoliv. Jedině tak totiž může vládnout většina s přihlédnutím k oprávněným zájmům menšiny. Jedině tak je i menšina slyšet na veřejných zasedáních. Babiš zřejmě touží po změně tohoto systému. To už jsme tu ale měli a vždycky to bylo jen horší.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.