U Krause měl vystoupit Brady. TV Prima na poslední chvíli změnila program

Bezprecedentní CENZURA NA PRIMĚ

U Krause měl vystoupit Brady. TV Prima na poslední chvíli změnila programMIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA 7
Domov

Echo24

Ve středečním pořadu Show Jana Krause měl jako mimořádný host vystoupit Jiří Brady. Sám moderátor Jan Kraus při úterním natáčení řekl, že díl bude odvysílaný ve středu, tedy pokud nebude zakázán. Evidentně se tak stalo, protože TV Prima na poslední chvíli změnila program a odvysílala díl talkshow starý několik měsíců. Během natáčení se na pódiu sešli lidé, kteří kdysi zakládali Občanské fórum i mnoho českých umělců a sportovců.

Na natáčení byl přítomen i Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla. Pro Echo24.cz potvrdil, že díl byl normálně natočen. „Došlo zde k setkání lidí, kteří zakládali Občanské fórum. Jan Kraus při té příležitosti řekl, že díl bude odvysílán ve středu, pokud nebude zakázán,“ dodal. Mezi dalšími se natáčení účastnil i Michael Kocáb, Petr Gazdík, Táňa Fišerová, Helena Třeštíková, Dan Bárta, Matěj Ruppert, Jan Ruml nebo Vavřinec Hradílek.

Na úvod reprízovaného dílu běžela v dolní polovině obrazovky textová informace, že tvůrci nedodali nový díl včas. To však tým Show Jana Krause striktně popírá. „Jsem přesvědčená o tom, že jsme díl odevzdali včas,“ uvedla pro Echo24.cz dramaturgyně show Simona Matásková. „Natáčíme v úterý večer, v noci stříháme, ve středu brzo ráno jde díl ke schválení dramaturgům. Tato praxe byla dodržená i nyní. Poslali jsme díl kolem 5. hodiny ranní, všichni si to můžeme ověřit v mailech,“ dodala Matásková s tím, že časovou osu uveřejní na Facebooku Jana Krause.

TV Prima nakonec vydala ve čtvrtek dopoledne vyjádření, že díl odvysílá, byť ve zkrácené podobě. Matásková je přesvědčená, že postoj televize změnila i reakce veřejnosti, která ji příjemně překvapila. „I proto bychom chtěli poděkovat jak novinářům, tak i divákům,“ řekla. Podle ní totiž bylo setkání s Jiřím Bradym neobyčejně silným zážitkem a diváci si zaslouží, aby ho viděli.

Čtěte také: Prima díl s Bradym odvysílá večer. Ale bez protizemanovského úvodu

Sám režisér show Vojtěch Nouzák přitom ve středu večer odsdílel díl s Bradym na sociální síti. Ani on netušil, že k neodvysílání dílu nakonec nedojde. Na kanálu YouTube byl díl později nedostupný, pouze se tam objevovala hláška, že byl pořad odstraněn. To Matásková zdůvodnila náležitostmi smlouvy. „Máme s TV Prima smlouvu, v níž stojí, že jednotlivé díly mohou být zveřejněny na YouTube až po vysílání v televizi,“ uvedl pro Echo24.cz.

Foto: Repro: Twitter

Také pro Matáskovou bylo neodvysílání dílu na poslední chvíli překvapením. Sama TV Prima ještě ve středu večer na svých webových stránkách avizovala, že hostem pořadu bude Jiří Brady:

Avizovaný program
Avizovaný program Foto: Repro: TV Prima

Mluvčí TV Prima na telefonáty ve středu večer nereagovala. Televize vydala své prohlášení až ve čtvrtek kolem 11. hodiny dopolední. TV Prima patří k oblíbeným médiím Miloše Zemana. Naposledy s ní hovořil tuto neděli v pořadu Partie.

‚V médiích ubývá svobody‘

Zpěvačka Anna K, která byla vysílání přítomna, ve středu před půlnocí na svůj Facebook napsala: „TV Prima právě neodvysílala Show Jana Krause. Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho.“

Zajímavý je v této souvislosti i web televize Prima. Na stránce iprima.cz, která se věnuje upoutávkám na jednotlivé pořady této televizní skupiny, je mezi běžnými poutacími materiály k pořadům i odkaz na článek Zemanova oblíbeného politicky bulvárního webu Parlamentní listy s titulkem „Konec hry? S medailí pro Hermanova strýce je to jinak, než se píše. Přinášíme zcela nové informace.“ Z tohoto článku pak má vyplynout, že Hrad nikdy nezamýšlel vyznamenat Jiřího Bradyho, protože nežádal o svolení kanadskou vládu.

Foto: Repro: TV Prima

„Dnes jsem se jako jeden z mnoha hostů v pořadu Show Jana Krause měl možnost vyjádřit k ostudnému chování prezidenta Miloše Zemana. Je to z několika pohledů mimořádná chvíle a mimořádný díl tohoto pořadu. Něco se děje, něco je ve vzduchu. Spoustě lidí s prezidentem a některými politickými špičkami došla trpělivost. Podívejte se zítra, ve středu, vysílá se na Primě. Setkání začalo v šatně přípitkem na demokracii,“ napsal v úterý večer po natáčení pořadu na Facebook Tomáš Klvaňa.

Čtěte také: Máme ještě svobodu slova? Osobnosti reagují na cenzuru TV Prima