Vědec chce přelstít lvy. Kravám na zadek maluje oči

EXPERIMENT BRITSKÉHO VĚDCE

Vědec chce přelstít lvy. Kravám na zadek maluje očiOBRAZEM
Britský vědec v Botswaně experimentuje s novátorským způsobem, jak ochránit krávy místních farmářů před lovícími lvy – maluje jim na kýty oči. Foto: Reprofoto: internetové stránky projektu carnivorecoexistence.info
Svět

Echo24

Britský vědec Neil Jordan experimentuje v Botswaně novátorským způsobem, jak ochránit krávy místních farmářů před lovícími lvy – maluje jim na kýty oči. Jordan doufá, že šelmy pátrající po kořisti přimějí oči na zadku dobytka věřit, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se lvi vzdali snahy lovit. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

„Jde o to, abychom je zmátli a odradili od lovu,“ prohlásil biolog a ochranář Jordan, který spolupracuje s australskou Univerzitou v Novém Jižním Walesu a zoologickou zahradou Taronga v Sydney. „Využíváme běžné signály zvířecího světa k ochraně dobytka.“ A nejen dobytka, ale i samotných lvů. Farmáři v Africe běžně lvy a další predátory tráví, aby ochránili svůj drahocenný dobytek.

Někteří z farmářů v deltě řeky Okavango, kde Jordan svůj pokus provádí, se jeho nápadu s očima na kravském zadku vysmáli, ale mnozí z nich byli tak zoufalí, že se rozhodli ho vyzkoušet.

Během desetitýdenního zkušebního období Jordan pomaloval 23 krav. Všechny přežily, zatímco ze zbylých ve 62hlavém stádu lvi tři kusy ulovili a sežrali. „Existují i jiná řešení, ale ta jsou vysoce technologicky náročná a drahá. A tohle je levné,“ poznamenal Jordan.

Čtěte také: První průšvih na olympiádě. Brazilci při ceremoniálu zastřelili jaguára

Nalákat, otrávit, postřílet. Chystá se pogrom koček