První průšvih na olympiádě. Brazilci při ceremoniálu zastřelili jaguára

Odstřelili maskota týmu

První průšvih na olympiádě. Brazilci při ceremoniálu zastřelili jaguáraNOVÉ 1
Svět

vt Echo24

Pondělní slavnostní ceremoniál s olympijským ohněm skončil pro maskota brazilského týmu tragicky. Vzácného jaguára amerického musel voják zastřelit poté, co se šelma vymkla kontrole chovatelům. Informuje o tom agentura Reuters

Jaguár ‚Juma‘ měl během ceremoniálu na brazilské vojenské základně Manaus sloužit jako symbolické zpestření. Nervózní zvíře se ale dostalo ze řetězů a začalo pobíhat po areálu. Chovatelé se snažili šelmu uspat, než však omamná látka nabrala na účinnosti, rozběhla se k jednomu z vojáků. Ten ji usmrtil ranou z pistole.

Ochránci zvířat považují incident za nepřijatelný. „Kdy se konečně poučíme? Předváděním divokých zvířat na veřejnosti vystavujeme nebezpečí nejen je, ale i lidi v okolí. V těchto případech bývá chování šelem nevyzpytatelné,“ řekla na sociálních sítích Brittany Peet, ředitelka neziskové organizace bojující za práva zvířat (PETA).

Brazilští organizátoři přiznali svou chybu a slíbili, že olympijské hry v Riu 2016 už proběhnou bez problémů. „Ano, pochybili jsme, když jsme přivedli spoutané zvíře k ceremoniálu s olympijským ohněm, symbolem míru a jednoty,“ řekli agentuře Reuters. 

Šelma tam navíc neměla co dělat a pořadatelé údajně postupovali nezákonně. „Nedostali jsme žádnou žádost o povolení přivést šelmu na olympijský ceremoniál. Situaci prošetříme,“ dodala brazilská organizace IPAAM, která dohlíží na ‚používání‘ divokých zvířat na veřejných událostech.

Jaguár americký je v divoké přírodě téměř vyhuben, v na území Uruguaye a El Salvadoru se neobjevil už po desetiletí. Incident si vysloužil kritiku i od samotných Brazilců – jaguár je totiž oficiálním maskotem jejich národního týmu.

Čtěte také: Psi určení na porážku: lidé protestují proti zvířecímu veletrhu

Čtěte také: Ošetřovatelé v zoo zabili gorilu, aby ochránili dítě ve výběhu