Psi určení na porážku: lidé protestují proti zvířecímu veletrhu

Když pes je jídlo, a ne kamarád

Psi určení na porážku: lidé protestují proti zvířecímu veletrhuNOVÉ
Psi stísnění v kotcích před veletrhem v Jü-lin Foto: Foto: Twitter/Humane Society Int'l
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Za necelé dva týdny uspořádá čínské město Jü-lin svůj každoroční veletrh psů. Kupující na něm ovšem nebudou do svého domu pořizovat domácího mazlíčka, ale zvíře určené k porážce a konzumaci. Ochránci zvířat po celém světě sepisují proti uspořádání veletrhu petice, část čínské veřejnosti ovšem trvá na zachování tradiční kultury, do níž pojídání psího masa patří. Informaci přinesl deník The New York Times.

Jihočínské město Jü-lin je nejen ve své zemi známé každoročním veletrhem psího masa. V bednách a kotcích se tu v několika ulicích tísní až deset tisíc psů. Stejně tomu bude i v letošním roce, prodej psů začne tentokrát v úterý 21. června. Celá akce by měla trvat přibližně dva až tři dny.

Zájemci o koupi psího masa si mohou u prodejců zaplatit za živého psa, kterého mohou usmrtit později, případně požádají obchodníka o usmrcení zvířete na místě. Se zabitím zvířete si však čínští prodavači žádné starosti nedělají. Zvířata tak často umírají velmi krutým způsobem. Úder holí či klackem často obdrží i živí psi, kteří v zajetí vyjí vystrašením.

Na drsné praktiky čínských trhovců se rozhodla upozornit organizace Humane Society International. Její pracovníci vyzvali širokou veřejnost k podepsání petice, který by žádala zrušení psího veletrhu. Pod tu se nakonec podepsalo přes jedenáct milionů lidí z různých zemí světa. Pracovníci organizace poté petici doručili na Čínskou ambasádu v Londýně.

 

„Ukážete tím jasně své vedoucí postavení v oblasti ochrany blahobytu lidí i zvířat a Čína tak získá celosvětovou reputaci národa, který se nenechá pošpinit podobnými činnostmi,“ doporučuje petice čínským autoritám zavření veletrhu.

Část čínské veřejnosti, zejména pak z venkovských regionů, však trvá na zachování psího veletrhu i do dalších let. Zejména na jihu země je totiž psí maso i nadále běžnou součástí jídelníčku. Obchod se zvířaty určenými na porážku navíc zejména chudším vrstvám obyvatelstva zajišťuje velkou část příjmu.

Zrušení psího veletrhu by naopak zřejmě uvítali obyvatelé čínských měst. Z nedávného průzkumu čínské televize CCTV například vyplývá, že zákaz pojídání psího masa by uvítalo až 64 procent lidí v Číně.

Ochráncům zvířat už se v minulosti podařil v boji proti psímu veletrhu alespoň dílčí úspěch. Představitelé města Jü-lin totiž před dvěma lety veřejně odmítli jakoukoli spojitost s prodejem zvířat, který se podle nich děje bez oficiálního povolení.

Čtěte také: Zoo utratila zdravou zebru a předhodila ji tygrům do výběhu

Krutost na farmách: husám škubou peří zaživa

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články