Opět je na stole zákaz kouření. Zákon, který vlastně nikdo nechce

PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON

Opět je na stole zákaz kouření. Zákon, který vlastně nikdo nechceNOVÉ
Takzvaný protikuřácký zákon při předchozím projednávání způsobil roztržku v koalici a neprošel. Jestli projde hladce na druhý pokus není jisté. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
Domov

Tereza Vilímová

Hned při prvním poprázdninovém zasedání Sněmovny se budou poslanci v úterý zabývat zákazem kouření v hospodách a barech. Takzvaný protikuřácký zákon při předchozím projednávání způsobil roztržku v koalici a neprošel. Jeho autor ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by jej tentokrát rád Sněmovnou protlačil ve zrychleném řízení. To se mu ale nepovede, proti je totiž opoziční ODS i TOP 09. Vadí jim, že koalice zneužívá možnost zrychleného řízení, která je určená pro krizové situace, ne pro případy, kdy hlasování sama zbabrala. Zákon totiž potopili sami poslanci ANO.

„Problém je, že zrychlené řízení v jednom čtení, je vymezené pro krizové situace. Ta současná koalice to zneužívá. Něco zbabrají, chtějí to napravit a využijí tuto výjimku. A zrovna protikuřácký zákon rozhodně není naléhavý případ,“ uvedl serveru Echo24.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Podobně se vyjádřil také předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Není žádný důvod až na to, že si vládní poslanci chtějí opravit hlasování. Jsem přesvědčen, že to udělali naschvál,“ uvedl pro server Echo24.cz Stanjura.

Zákaz kouření jako vládní priorita

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který je spíš známý jako takzvaný protikuřácký zákon, totiž už poslanci jednou ve Sněmovně projednávali, ale tenkrát neprošel, kvůli pozměňovacímu návrhu poslance Marka Bendy (ODS). Resort zdravotnictví se rozhodlo do zákona zapracovat pozměňovací návrhy, které plénem prošly, s výjimkou toho Bendova, a zákon poslat do Sněmovny znova. Projednat ho chce pouze v prvním čtení, kdy se nepodávají pozměňovací návrhy.

„Myslíme si, že je nedůstojné, aby vláda takový zákon poslala tak rychle zpátky. Přijde mi úsměvné, že v tak složité situaci, kdy řešíme Brexit nebo třeba smlouvu s Tureckem, je vládní prioritou protikuřácký zákon,“ uvedl pro server Echo24.cz předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Vládní koalice by ráda, aby zákon platil od nového roku.

ODS a TOP 09 se ale dohodly, že projednávání ve zrychleném režimu nepovolí. Proto se proti němu v úterý postaví a budou požadoval, aby se zákon projednával standardně ve třech čteních. Projednat zákon v jednom čtení nejde, pokud proti němu před ukončením rozpravy vznesou námitku nejméně dva poslanecké kluby.

„Nechceme vetovat celý zákon, chceme, aby se zákon projednal ve standardním režimu a podpoříme zkrácení lhůt, aby se to stihlo do konce roku,“ uvedl Laudát. Poslanci TOP 09 podle Laudáta samotný zákon budou chtít podpořit. „Teď mluvím sám za sebe, na klubu jsme o tom ještě nejednali, ale už před prázdninami většina členů říkala, že zákon podpoří,“ dodal Laudát.

Benda chce znovu navrhnout změny v zákoně

Podle Bendy je jedním z důvodů, proč ODS chce vetovat zrychlené řízení, právě to, že se do současné podoby zákona nedostal jeho pozměňovací návrh. „Pokud by to bylo ve verzi, do které jej odhlasovala Sněmovna, nebyl byl problém. Jestli je ale přijatelné vše, kromě návrhu poslance Bendy, protože si tak vzpomene část sabotérů z ANO, tak jsem proti,“ uvedl Benda.

Benda při předchozím projednávání navrhl, aby v restauracích a barech vznikla vyhrazená plocha bez obsluhy, kde by si kuřáci mohli zapálit. Jeho návrh poslanci schválili, hlasovala pro něj více než devadesát procent poslanců a byli mezi nimi i poslanci z ANO. Poté však kvůli němu zvedla ruku proti v závěrečném hlasování skupina poslanců z ANO, podle kterých se tím stal z protikuřáckého zákona zákon kuřácký, a tím zákon potopili. Benda už dříve avizoval, že svůj návrh bude chtít prosadit znovu a nevylučuje, že přijde s nějakými dalšími.

Neodhlasování zákona nakonec způsobilo bouři v koalici. ČSSD mluvila o porušení koaliční dohody. Šéf ANO ministr financí Andrej Babiš ale tenkrát odpověděl, že je to právě ČSSD, kdo dělá podrazy. Celá situace se ale nakonec uklidnila a nyní by při hlasování poslanci ANO současnou podobu zákona, bez Bendova návrhu, měli podpořit.

„Jsme pro vládní návrh. Za naše hnutí počítáme s absolutním zákazem kouření v restauracích. Ambice je, aby se zákon přijal do konce roku, aby mohl začít platit od 1. ledna,“ uvedl Faltýnek.

Čtěte také: O kuřárny budu usilovat znovu. A mám i jiné návrhy, tvrdí Benda

Další pokus. Vláda posílá protikuřácký zákon znovu do sněmovny