Reflex popisuje machinace v hnutí Úsvit. Okamura to popírá

Okamurovy faktury

Reflex popisuje machinace v hnutí Úsvit. Okamura to popírá
Faktura z prosince 2013 Foto: Repro týdeník Reflex
1
Domov
Sdílet:

Téměř milion korun měl po loňských sněmovních volbách každý měsíc odcházet ze stranické pokladny hnutí Úsvit na účet šéfa uskupení Tomia Okamury. Ve svém aktuálním vydání to píše časopis Reflex. Okamura to odmítá a hrozí týdeníku žalobou. Služby podle svých slov pouze "organizačně zajišťoval", od hnutí prý nedostal ani korunu.

Peníze měl šéf Úsvitu podle zjištění týdeníku inkasovat za to, že hnutí nabízel marketingové a mediální poradenství. Okamura připouští, že se hnutí o public relations staral, ale pouze jako organizátor. Konkrétní služby pak zajišťovali externisté a subdodavatelé.

Reflex svá zjištění dokládá fakturou či předávacím protokolem, kde Okamura své straně na své jméno fakturuje například peníze za tvorbu marketingové strategie pro kampaň nebo jednání s médii. Tedy za činnosti, do nichž by se stejně zapojoval jako předseda hnutí. Okamura ale odmítá, že by za své služby dostal odměnu.

Byli jsme možná nešikovní, ale mně to došlo a také nás na to upozornil náš auditor, kterého jsme si sami vybrali. Teď už to nemusíme řešit, protože auditor k naší zprávě výrok bez výhrad dal.

„To je samozřejmě absolutní nesmysl a lež. Nedostal jsem ani korunu, ty peníze byly pro dodavatele nebo externisty. Sám jsem navíc už dříve požádal vedení hnutí, abychom tu smlouvu ukončili, protože jsem ji považoval za nevhodnou. Mediální služby nám teď zajišťují jiné firmy, což je sice zdlouhavější, ale absolutně v pořádku," říká Okamura s tím, že zvažuje žalobu.

Týdeník, který v textu vychází mimo jiné z výroků auditora prověřujícího hospodaření Úsvitu, uvádí, že ve vedení hnutí způsobily informace silnou vlnu nevole. A bylo třeba vyvádění prostředků nějak legitimizovat, protože se prý externí auditor odmítal bez výhrad podepsat pod výroční zprávu o financování, kterou musí strany každoročně do konce března odevzdat do Poslanecké sněmovny.

Úsvit má pár členů a od státu miliony

Ani to však podle Okamury není pravda. „Byli jsme možná nešikovní, ale mně to došlo a také nás na to upozornil náš auditor, kterého jsme si sami vybrali. Teď už to nemusíme řešit, protože auditor k naší zprávě výrok bez výhrad dal,“ tvrdí Okamura.

Podle týdeníku domnělé finanční přesuny umožňuje především fakt, že má Úsvit pouhých devět členů a je založený na silném předsedovi. Ve straně tak nefungují zpětné vazby a dodatečná kontrola tak, jako ve větších a zažitých partajích.

V tomto volebním období má Okamurovo hnutí ze státního rozpočtu získat více než 100 milionů korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy

K čemu je dobrý hokej

EDITORIAL

Finálový zápas mistrovství světa v hokeji připoutal k obrazovkám 3,74 milionu diváků, zaplnil hospody a řadu veřejných míst. Po dlouhé době se nějaká událost ...

00:01