Babišův nápad na rušení Senátu má odezvu i u komunistů

Potřebujeme Senát?

Babišův nápad na rušení Senátu má odezvu i u komunistůAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto: FOTO: Jan Zatorsky
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Poté, co Andrej Babiš v sobotu po prohraných senátních volbách prohlásil, že Senát je zbytečný a drahý a měl by se zrušit, rozpoutala se debata o tom, zda by se tak mělo stát. Možná budoucí hejtmanka ve Středočeském kraji Jaroslava Pokorná Jermanová má názor trochu odlišný, i ona však mluví o tom, že by nějaké změny ústavy měly přijít. A hned se s podporou přihlásili i komunisté.

„Kdo sleduje vývoj hnutí ANO, tak ví, že předseda tohle říká od samého začátku. Já o tom úplně přesvědčená nejsem, nicméně nějaké změny by asi měly přijít. Nemyslím zrovna v tom směru, že bychom měli rušit Senát, ale asi je třeba se zamyslet nad tím volebním způsobem dvou volebních kol,“ řekla Jermanová v Otázkách Václava Moravce a dodala, že je však třeba volby do Senátu pro voliče zatraktivnit.

Na otázku, proč ANO v koalici nepředložilo návrh na zrušení Senátu, odvětila, že hnutí má v tuto chvíli jiné priority a že zrušení horní komory není věc, kterou by ANO „chtělo tlačit“. Upozornila, že změna Ústavy nezáleží jen na koalici, musely by se na ní shodnout strany napříč politickým spektrem. Čas na ústavní změny podle ní však přijde nejdříve až po volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční v říjnu 2017. Nyní má podle možné budoucí hejtmanky Středočeského kraje dolní komora za úkol schválit jiné zákony.

Senát je zbytečný a drahý, řekl Babiš po neúspěšných volbách

Andrej Babiš své výroky o zbytečnosti Senátu pronesl na tiskové konferenci krátce po vyhlášení výsledků. Byl očividně zklamaný a působil unaveným dojmem. „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 miliónů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není,“ řekl deníku Právo Babiš s tím, že on by se zrušení Senátu nebránil.

„Určitě se debata může otevřít, ale za hnutím ANO není horda politických papalášů, kteří ty fleky potřebují. Ostatní strany mají obrovskou databázi lidí, které potřebují uplacírovat, to my nemáme,“ odpověděl Babiš na otázku, zda je na čase debatu o zrušení Senátu otevřít.

Jermanová naopak nesouhlasila s tím, že šlo jen o povolební emoci Andreje Babiše. „Pan předseda prezentoval svůj názor, ale my na to jako hnutí ANO nemáme jednotný názor,“ uvedla Jermanová na sobotní slova Andreje Babiše o zrušení Senátu.

S předsedou hnutí ANO se naopak shodne v tom, že zisk tří mandátů je pro hnutí ANO, které se i po pěti letech v politice a třech letech ve vládě pasuje do role nováčka, úspěch. „Myslím, že jsme nepropadli, máme tři nové senátory. Vsadila jsem si na to a vyhrála jsem,“ řekla k výsledkům senátních voleb Jermanová.

Se svou podporou Babišově návrhu hned přispěchali i komunisté. „Ministr Babiš chce diskutovat o zrušení Senátu. A proč ne? KSČM to má v programu od samého počátku Senátu. Pokud tedy k stejnému názoru, i když až nyní, došli i Babiš a Okamura a myslí to vážně, my takovou diskuzi rozhodně uvítáme,“ uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Miloslava Vostrá.

Čtěte více: Koblihy nezabraly. Šéf ANO by nejraději Senát zrušil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články