Koblihy nezabraly. Šéf ANO by nejraději Senát zrušil

PORAŽENÍ SENÁTNÍCH VOLEB

Koblihy nezabraly. Šéf ANO by nejraději Senát zrušilAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Po sečtení hlasů ze druhého kola senátních voleb je jasné, že Babišovo hnutí ANO ve volbách propadlo. I přes rozsáhlou kampaň plnou billboardů a koblih se hnutí ministra financí podařilo získat jen tři mandáty. K poraženým patří i ČSSD, jejíž kandidáti uspěli pouze ve dvou senátních obvodech.

„V senátních volbách se nám moc nedaří. Je to vždy těžký boj a je to samozřejmě o osobnostech. Mám radost, že zvítězili Větrovský, Dušek i Václavek a jsem rád za tři mandáty, to za úspěch považuji,“ řekl Andrej Babiš na otázku, zda považuje za úspěch zisk tří mandátů ze čtrnácti možných.

Místopředseda hnutí ANO Jan Volný za úspěch považuje také to, že hnutí žádný mandát neztratilo, ačkoli to v tomto případě nebylo ani možné. „Úspěch vidíme hlavně v tom, že jsme měli 14 kandidátů v druhém kole a hlavně, že jsme ani o jedno místo v Senátu nepřišli. Získali jsme další tři a dnes máme v Senátu sedm našich lidí,“ zhodnotil výsledek Jan Volný.

Například na Praze 11 utrpěla poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) porážku v souboji s konkurentem Ladislavem Kosem (HPP 11). Válková dostala 44 % hlasů, její soupeř necelých 56 %. Stejně tak na Karlovarsku propadl kandidát za hnutí ANO a známý žokej Josef Váňa, kterého podpořila jen třetina voličů.

Sama Válková novinářům řekla, že ji prohra zklamala. Považuje se za zkušenou političku, která umí zvládnout legislativní procesy. „Senátoři mají být dovední v oblasti práva, pokud nejsou, a máme tam hodně senátorů, kteří nejsou právníci, tak musí mít tým poradců a tam nikdy nevyloučíte, že vám někdo napovídá špatně, třeba je zlobbovaný. Zatímco já si pozměňovací návrhy a legislativy píšu sama,“ řekla novinářům ve štábu ANO.

Kandidáti Babišova hnutí uspěli pouze ve třech senátních obvodech. Jmenovitě ve volebním obvodě Brno-město (58), dále na Bruntálsku a Táborsku. V Brně přitom kandidát za ANO Jiří Dušek jen těsně zvítězil nad lidoveckým rivalem Stanislavem Juránkem. Stejně tak na Bruntálsku si vedl kandidát za ANO Ladislav Václavec jen o málo lépe než komunistický konkurent Ladislav Sekanina.

„Měli jsem zajímavá jména lidí, kteří si to opravdu odmakali. Čekali jsme malinko lepší výsledek, ale jsme spokojeni s těmi třemi. Jsme noví, jsme nezkušení a takto to voliči chtěli,“ řekl Volný k tomu, proč jejich kandidáti neuspěli. O špatný výběr kandidátů podle něj nešlo. Tyto volby podle něj na neúspěšných kandidátech jako Zdeněk Škromach, Jan Mládek či Josef Váňa ukázaly, že jména netáhnou. Předseda Andrej Babiš však přiznal, že úspěch Josefa Váni moc neočekával. Jan Horník byl podle něj zkušený soupeř.

Přesvědčivé vítězství hnutí ANO zaznamenalo pouze na Táborsku, kde jeho kandidát Jaroslav Větrovský s téměř 60 % hlasů zvítězil nad sociálnědemokratickým rivalem – ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

Senát je zbytečný a drahý, řekl Babiš po neúspěšných volbách

Na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků působil Andrej Babiš unaveným dojmem. Z výsledků byl očividně zklamaný a řekl, že by Senát nejraději zrušil. „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 miliónů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není,“ řekl deníku Právo Babiš s tím, že on by se zrušení Senátu nebránil. „Určitě se debata může otevřít, ale za hnutím ANO není horda politických papalášů, kteří ty fleky potřebují. Ostatní strany mají obrovskou databázi lidí, které potřebují uplacírovat, to my nemáme,“ odpověděl Babiš na otázku, zda je na čase debatu o zrušení Senátu otevřít.

Pan Selfie ani bývalý hokejista neuspěli

Sociální demokracie si ostatně ve volbách nevedla o nic lépe než babišovci – její kandidáti zvítězili jen na Kutnohorsku a ve volebním obvodě Brno-město (55). I v případě sociální demokracie byla vítězství relativně těsná. Na Kutnohorsku její kandidát Jaromír Strnad dostal necelých 55 % hlasů, v Brně získal kandidát za ČSSD Jan Žaloudík o něco málo více než 52 %.

K volebním výsledkům se už vyjádřil předseda strany a také premiér Bohuslav Sobotka. „Gratuluju Jaromíru Strnadovi a Janu Žaloudíkovi ke znovuzvolení do Senátu! Byla to těžká, ale úspěšná bitva,“ napsal na Twitter.

Na následné tiskové konferenci uvedl, že i s ohledem na výsledky krajských voleb, které se konaly před týdnem, musí ČSSD přehodnotit svoje fungování a začít uvažovat o dalším směřování.

Sobotka se vyjádřil i k neúspěšné kandidatuře Jana Mládka. Označil ho za zkušeného ministra. Nechce, aby svůj post po volbách opustil. Připomněl, že téma případného odchodu otevřel jen sám Mládek.

Velkou pozornost v souvislosti se sociální demokracií přitáhla také prohra dosavadního místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha. Ten na Hodonínsku podlehl své protikandidátce Anně Hubáčkové (za KDU-ČSL), když získal jen asi 32 % hlasů. Pozornost přitáhl i propad Jiřího Šlégra, který za ČSSD kandidoval na Mostecku. Šlégr získal jen necelých 30 % hlasů.

Čtěte také: Zklamání u bazénku. Voliči vyhnali Škromacha ze Senátu

Nynější vládní koalici nicméně i přes debakl dvou hlavních stran zůstane v Senátu ústavní většina, která při plném počtu 81 senátorů činí 49 hlasů. Do klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle propočtů ČTK přibude v letošních senátních volbách potřebných 14 senátorů včetně místopředsedkyně horní komory a členky lidoveckého klubu Miluše Horské (za hnutí Nestraníci).

Čtěte také: Spiknutí proti ANO? To provedli voliči, ne my, říká šéf lidovců

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články