Volby se blíží, je čas vytáhnout církevní restituce
Téma církevních restitucí zůstávalo ve vládní koalici donedávna zavřené v pomyslném dolním šuplíku. Vzhledem k přítomnosti lidovců se to zdálo celkem logické. Bylo ale jen otázkou času, kdy obsah šuplíku přijde znovu na přetřes. Před podzimními krajskými volbami se ho evidentně rozhodlo otevřít hnutí ANO a zemanovské křídlo ČSSD.
Nejprve přišel lednový pokusný balónek, který do médií vypustila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Zaměřila se na Pražský hrad. Ze záhadného důvodu přišla s tímto nápadem právě v době, kdy prezidentská kancelář dojednávala dohody s římskokatolickou církví, jež ve finále vycházejí nepoměrně výhodněji pro Hrad. Několik měsíců se nic nedělo, ale nedávno Šlechtová svůj facebookový výkřik opravdu zhmotnila. Ačkoli to nechce přiznat, jde v zásadě o ad hoc znárodnění. Uvědomuje si, že vedle církevních subjektů by se to dotklo také jiných, soukromých vlastníků nemovitostí v hradním areálu (rodiny Lobkowiczů a vlastníka pozemku nedaleko Lumbeho vily)? Své neobratné vyjadřování se ministryně snažila vylepšit internetovým průzkumem agentury někdejšího poradce Věcí veřejných Jana Kubáčka, podle něhož zestátnění nemovitostí na Pražském hradě podporuje 58 procent občanů. Některá média výsledky průzkumu opsala, aniž se zabývala manipulativním zněním některých variant odpovědí („Církevní restituce jsou obyčejný tunel“).
Mnohem důležitější než návrh Šlechtové, byl dubnový proticírkevní výpad šéfa ANO Andreje Babiše. Právě v době vrcholící kauzy Čapí hnízdo, kdy se lidovci a ČSSD začaly hlásit k opozičním požadavkům na omezení Babišovy oligarchické moci, vicepremiér prohlásil, že se mu líbí návrh komunistů na zdanění finančních náhrad, jež církve dostávají za nevydaný majetek, a podpořil ho na zasedání vlády. Jasně tím koaličním partnerům vzkázal, že restituční téma bude používat jako páku, dostane-li se do úzkých. Protitah se mu vydařil, odhodlání ČSSD a lidovců na přijetí protibabišovských zákonů začalo rychle opadat.
Zdanění finančních náhrad sice v dubnu na vládě neprošlo, téma ale nezapadlo, ujali se ho prezidentovi muži v ČSSD. Jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu prý rozzlobilo, že církev podává žaloby a spolu s komunisty odhlasoval na krajském zastupitelstvu podnět, aby se zdanění restitucí schválilo. To znamená, že se návrh bude projednávat v Poslanecké sněmovně. Zimolu podpořili jihomoravský hejtman Michal Hašek, poslanec Jeroným Tejc, a také Babiš. Jak by lidovci skousli společné hlasování ČSSD, ANO a komunistů? Místopředseda strany a ministra zemědělství Marian Jurečka už varoval před rozpadem koalice. Premiér Bohuslav Sobotka zatím mlčí.
Vedle kontroverzních politických návrhů se objevují i další náznaky, že církve musejí počítat s tvrdším zacházením. Maltézské rytíře před pár měsíci šokoval veletoč Státního pozemkového úřadu (SPÚ), jehož ústředí zrušilo všechna dřívější rozhodnutí svých krajských poboček, které řádu vydaly množství nemovitostí. Vedení úřadu použilo poměrně kuriózní zdůvodnění – pasovalo se za nadřízený správní orgán, který může vstoupit do zdánlivě uzavřené věci. Jednoduše tak církvi a jejím právníkům vzkázalo, že si nemohou být ničím jistí ani po zápisu do katastru nemovitostí.
Čtěte také:
Pomsta církvi? Jihočeský kraj navrhuje zdanění církevních restitucí
Jurečka: Prosazení zdanění církevních restitucí bude konec vlády