Pomsta církvi? Jihočeský kraj navrhuje zdanění církevních restitucí

Církevní restituce

Pomsta církvi? Jihočeský kraj navrhuje zdanění církevních restitucíAKTUALIZOVÁNO
Jiří Zimola. Foto: FOTO: http://zakrasnejsivimperk.cz/
1
Domov

Echo24

Jihočeský kraj navrhuje zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Návrh dnes přijalo 31 krajských zastupitelů. Materiál, jenž zamíří do Poslanecké sněmovny, předložila rada Jihočeského kraje, kterou tvoří sociální demokracie a komunisté. Zdanění finanční náhrady církevních restitucí před pěti týdny požadovala na celostátní úrovni i KSČM, vláda však k tomuto návrhu v dubnu nepřijala žádné stanovisko, protože se neshodla.

 

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD), jenž návrh dnes předkládal, připomněl, že církev v souvislosti s navrácením majetku podala v regionu už 156 žalob. Jsou proti kraji, obcím, městům, právnickým nebo fyzickým osobám. Opozice Zimolovi vytýkala, že jde o akt msty směrem k církvi. „O žádnou pomstu se nejedná. Je to otázka systémového zvýhodnění jedné specifické skupiny daňových poplatníků s daňovými poplatníky ostatními, aniž by pro to byl relevantní důvod,“ řekl Zimola.

Opoziční zastupitel Jaromír Talíř (KDU-ČSL) uvedl, že zákon o církevních restitucích je výsledkem kompromisů a dlouholetého jednání. „Jestliže nastává problém s výkladem zákona, měl by o tom rozhodovat soud,“ uvedl.

Návrh KSČM ve vládě odmítla i ČSSD, jejímž je Zimola členem. Hejtman dodal, že bude zajímavé sledovat, jak se k tomu nyní postaví sociálnědemokratičtí poslanci. „Rozumím premiéru (Bohuslavu) Sobotkovi (ČSSD), že vláda se na základě koaličního prohlášení musí chovat jako celek. Z druhé strany společnost volá po přehodnocení zákona o církevních restitucích,“ míní Zimola.

Finanční náhrada církvím podle nynějšího zákona o daních z příjmů není předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek. Kardinál Dominik Duka v reakci na návrh KSČM prohlásil, že pokud by zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích Parlamentem prošlo, obrátil by se na Ústavní soud.

Jihočeský návrh chtějí prostudovat i ostatní hejtmani a připravit společné stanovisko Asociace krajů ČR, sdělil ČTK její předseda Michal Hašek, jihomoravský hejtman. „Otázku žalob církví a řádů proti krajům a obcím dlouhodobě vnímám jako velký problém a snahu prolomit zákon o církevních restitucích, kde kraje ani obce nejsou tzv. povinnou osobou,“ uvedl Hašek. Podle něj se církve ve smlouvě se státem zavázaly neusilovat soudně o další majetek. Proto chce nechat vypracovat analýzu plnění smlouvy ze strany církví s návrhy možného dalšího postupu veřejného sektoru při hájení veřejného majetku.

Čtěte také: Babiš s komunisty neuspěl. Vláda zdanění církevních restitucí nepodpořila