Spolupracovník StB zvolen pražským šéfem pravoslavných

Pravoslavní v Česku

Spolupracovník StB zvolen pražským šéfem pravoslavnýchNOVÉ
Interiér pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Praze Foto: Wikipedia
1
Domov

Vladimír Ševela

Zaměstnanec ruské pravoslavné církve Michal Dandár byl v sobotu nečekaně zvolen  pražským arcibiskupem v rámci Pravoslavné církve v ČR. Nyní požádá ministerstvo kultury, aby církvi opět umožnila přístup ke kontu, na něž má postupně přijít miliarda korun z restitučních náhrad.

Michal Dandár je zaměstnancem moskevského patriarchátu a už deset let působí jako jeden z jeho zástupců v Německu. O víkendu se ale překvapivě stal nejvlivnějším mužem v Pravoslavné církvi v České republice, pražským arcibiskupem. Na takzvaném eparchiálním shromáždění v Praze byl zvolen 87 hlasy ze 111 přítomných volitelů.

V české pravoslavné církvi probíhá už rok a půl boj o moc a také o přístup k účtům, na něž přicházejí takzvané restituční náhrady, které mají ve finále dosáhnout 1,1 miliardy korun. Kritici podporovaní takzvaným řeckým patriarchátem sídlícím v Istanbulu tvrdí, že české pravoslavné ovládla Moskva. Kněží, kteří s novým – podle nich promoskevským – vedením nesouhlasili, byli během posledního roku postupně odvoláváni a nemohli se tedy sobotní volby zúčastnit.

StB je registrovala ve stejný den

Dandár se ucházel o post arcibiskupa už loni v květnu, ale tehdy ještě volba neproběhla. Do funkce ho tehdy navrhoval tehdejší ředitel pražské eparchie Jaroslav Šuvarský. Pozoruhodné je, že podle svazku dostupného v Archívu bezpečnostních složek byli Dandár i Šuvarský ve stejný den, konkrétně 2. září 1966, registrováni jako spolupracovníci  Státní bezpečnosti.

„V těch seznamech nás bylo víc. V 90. letech jsme učinili veřejné pokání,“ říká Šuvarský, absolvent duchovní akademie v Leningradě. Dandár v pondělí nezvedal telefon.

Nově zvolený arcibiskup Dandár přitom dosud nebyl vysvěcen ani na biskupa, k tomu musí nyní urychleně dojít. „Pravidla církve to povolují,“ říká David Dudáš, který v sobotu vedl volební shromáždění. Na námitku kritiků, že volba Dandára je neplatná, protože formálně dosud nebyl propuštěn ze služeb ruské církve, Dudáš říká: “Teď se dolaďuje, aby se tak stalo.“

Čtěte také: Herman zasáhl. Pravoslavným možná nepřijdou restituce

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý měsíc kvůli sporům v církvi vymazal z rejstříku ministerstva statutárního zástupce pravoslavné církve Marka Krupicu a odstřihl tak pravoslavné od penězovodu. Herman uvedl, že do rejstříku nechá zapsat až toho funkcionáře, na kterém se pravoslavná církev shodne. Tím by tedy měl nyní být zřejmě nový arcibiskup Dandár.

Česká pravoslavná církev, založená v roce 1924,  byla až do příchodu komunistů do vlády v roce 1948 pod vlivem řeckého patriarchátu, jehož vliv se obnovil i po roce 1989. Nyní začíná podle kritiků vývoje dominovat zájem Moskvy.