Herman zasáhl. Pravoslavným možná nepřijdou restituce

Restituce pro pravoslavné

Herman zasáhl. Pravoslavným možná nepřijdou restituceNOVÉ
Ikonostas v pravoslavném chrámu v Moskvě Foto: Wikipedia
1
Domov

Vladimír Ševela

Do sporů uvnitř české pravoslavné církve rázně zasáhl ministr kultury. Od účtu, na nějž přicházejí restituční miliony, Daniel Herman odstavil zástupce pravoslavných Marka Krupicu, který měl ke kontu jako jediný podpisové právo. Podle odpůrců Krupici se církev dostala pod vliv Moskvy a hrozilo zneužití restitučních peněz.

V historii České republiky se něco podobného ještě nikdy nestalo. Stát vymazal z „rejstříku evidovaných právnických osob“ vedeného ministerstvem kultury  představitele církve, který náboženské společenství při kontaktu s „erárem“ zastupuje. V éře církevních restitucí je to přitom zásadní funkcionář – má klíče k účtům, na něž v příštích letech budou přicházet nemalé peníze. V případě pravoslavné církve půjde celkem o miliardu korun.

Čtěte také: České restituce tunelují Rusové, ozývá se z pravoslavné církve

„Výmaz“ Marka Krupici, který se dostal do zmíněné funkce loni v dubnu po odstoupení tehdejšího pražského arcibiskupa Kryštofa po skandálu s jeho údajnými milenkami, potvrdila mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová. „Výsledkem přezkumu je tak evidence pana Krupici v rejstříku pouze jako statutárního zástupce Pražské pravoslavné eparchie,“ uvedla. Ministr Daniel Herman před dvěma týdny řekl, že v církvi je „řada problémů“ a situaci v ní přezkoumává už několik měsíců.

Krupica sice může dál nakládat s pražským majetkem církve, od restitučního toku byl však odstřižen. Odstraněný zástupce Krupica v pondělí nebral telefony a nereagoval na textové zprávy.

Ministerstvo zvažuje soudní úschovu

V prosinci měli pravoslavní dostat od státu 40 milionů korun jako druhou restituční splátku, ta je ale nyní ohrožena. „Je reálné, že peníze půjdou do úschovy,“ řekl tajemník olomoucko-brněnského arcibiskupa Simeona Ondřej Chrást. Ministerstvo potvrdilo, že soudní či notářskou úschovu zvažuje.

Kritici nového vedení českých pravoslavných, jenž církev ovládlo po množství skandálů, do nichž byla zapojeno několik bývalých agentů StB, tvrdí, že noví představitelé už více než rok činí kroky, které společenství dostávají pod vliv Moskvy. Nově dosazeného pražského arcibiskupa Jáchyma například neuznal ani konstantinopolský (istanbulský) patriarcha Bartoloměj, považovaný za hlavu světové pravoslavné církve.

V posledních měsících docházelo k hromadným přesunům majetku církve z regionů pod pražskou správu, které je podle konstantinopolské větve právě pod palcem lidí orientovaných na  Moskvu. „Buď dojde v rámci církve k dohodě, nebo stát může určit opatrovníka, který by legitimně a dle práva dovedl církev k volbě nového vedení,“ naznačuje jednu z možností tajemník Ondřej Chrást.

Čtěte také: Benešovy dekrety nepustí k majetku mnichy ani rytíře