Babiš: Herman mě podpořil v Letech, já jeho s dalajlamou
Čína vs. Česko
Andrej Babiš považuje úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů za zbytečné a ministra Hermana si za jeho setkání s dalajlamou váží, vzájemné vztahy s Čínou podle něj ohroženy nejsou. Každý se podle něj může scházet s kým chce. S Hermanem má Babiš podle svých slov velmi dobrý vztah a připomněl, že se ho ministr kultury zastal v „pseudokauze“ Lety.
„Já tomu moc nerozumím. Nechápu, proč dali to prohlášení, nerozumím tomu. Podle mě je to zbytečné a znovu to vyvolává emoce a znovu ty skupiny se nějak vyjadřují a napadají. Myslím, že pan dalajlama je určitý symbol a nemyslím si, že by ohrožoval velkou Čínu a mně to připadalo jako divné a já myslím, že pan Herman se potkává s kým chce, tak jak ostatní ústavní činitelé se potkávají a je to jejich problém a já se také potkávám s kým chci. Takže si myslím, že je to právo pana Hermana. Nemám vždy nutkání vše komentovat, ale případě pana Hermana, se kterým mám velmi dobrý vztah, tak jsem to napsal,“ řekl ve středu Andrej Babiš skupině novinářů k jeho tweetu, v němž napsal, že si Hermana váží.
Vážím si Vás, pane ministře @DanielDherman. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 19. října 2016
Herman mě podpořil v Letech
Podporu ministra kultury zdůvodňoval tím, že s ním má korektní vztahy a že to byl právě on, kdo se ho zastal v kauze Lety, kde Andrej Babiš v září pronesl, že tábor nebyl koncentrační, ale pracovní, a končili tam ti, kteří nepracovali. „On se mě taky zastal v té pseudokauze v Letech. A on žije v nějakém světě a já jsem přišel z nějakého světa, a tak navzájem nějak poznáváme ty dva světy. Proto jsem měl pocit nebo nutkání ho podpořit, protože v tomto směru si myslím, že byl obviněn z nějakých věcí, které skutečně na to nemají vliv,“ uvedl ministr financí.
Čtěte více: Babiš: Tábor v Letech nebyl koncentrák. Končili tam ti, co nepracovali
Obchodní a ekonomické vztahy s Čínou v důsledku návštěvy tibetského vůdce však podle Babiše ohroženy být nemohou. „Naše ekonomické vztahy jsou jasné. Ta bilance, že dovážíme desetkrát více než vyvážíme, je stejná,“ řekl předseda hnutí ANO.
Postěžoval si ale na již dojednanou spolupráci, ke kterém došlo během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. „Ten podivný investor, který sem přišel s nějakými penězi, kterých původ není jasný. Vlastně už dneska vím, že minimálně tři čeští investoři toho litují,“ komentoval Babiš obchodní záměry skupinu CEFC. „Na tom jednání s čínským prezidentem jsem řekl, že ano, tak tady investujte, postavte fabriky, zaměstnejte lidi. To poté mohou být zajímavé investice pro nás nebo otevřete ten čínský trh, ale zatím nevidím, že by to tak fungovalo,“ kritizoval fungování společnosti CEFC s tím, že zatím v České republice nakupuje nějaké nemovitosti, fotbalová mužstva a média.
Řeším hlavně peníze
Na otázku, zda by se zastal i předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který se o schůzce zmínil v průběhu středy řekl, že o tom nic neví a že si není vědom toho, že by byl někým napadán. Znovu zopakoval, že se každý může scházet s kým chce. I v rámci hnutí ANO údajně podle Babiše vládne svoboda a demokracie a každý se setkává s kým chce.
Jeho zájem o zahraniční politiku není podle něj nijak speciální. „Zajímám o zahraniční politiku a mám v tom velice jasno, kam patříme. Patříme do Evropy a do NATO a nemusím řešit zahraniční politiku od rána do večera. Já řeším hlavně peníze a to úspěšně,“ dodal ve středu Andrej Babiš s tím, že ministrem zahraničí být neplánuje.