1 Íránský jaderný program

Írán varuje, že do pár dní může vyrobit vysoce obohacený uran

NOVÉ

Témata: ,

Pokud bude zrušena jaderná dohoda světových mocností z roku 2015, je Írán schopen do pěti dnů vyrobit vysoce obohacený uran. S odkazem na vrchního představitele Íránu pro jaderné záležitosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí v rámci dohody, kterou v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou a Británií, Francií a Německem. Nový americký prezident Donald Trump však schválil uvalení nových sankcí na Írán a íránský prezident Hasan Rúhání následně varoval, že Írán odstoupí od dohody o svém jaderném programu budou-li Spojené státy pokračovat v politice sankcí a donucování.

Rúhání sice zdůraznil, že prioritou je zachování dohody z roku 2015, rovněž ale uvedl, že obnovení íránského jaderného programu by bylo možné i do několika hodin.

„Prezidentovo tvrzení nebylo nepodložené,“ řekl dnes ředitel íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí. „Pokud se rozhodneme, budeme schopni docílit 20procentního obohacení uranu do pěti dnů,“ dodal s tím, že v první řadě se však Írán bude snažit o zachování dohody z roku 2015.

Írán markantně snížil počet centrifug k obohacování uranu v podzemním jaderném pracovišti Fordo. Ponechal si jich pouze 1000, které slouží k výzkumu. Podle dohody z roku 2015 se uran v příštích 15 letech ve Fordo obohacovat nesmí.

Zatímco mírně obohacený uran se využívá zejména v jaderných elektrárnách, vysoce obohacený uran může sloužit k výrobě jaderných zbraní. Írán tvrdí, že jeho jaderný program neslouží k výrobě zbraní.

Americký prezident Trump při své předvolební kampani označoval dohodu z roku 2015 za nejhorší, jaká byla kdy podepsána, a hrozil, že ji nechá zrušit. Nakonec jeho administrativa oznámila, že dohodu rušit nebude, ale že zavede sankce kvůli balistickému programu a aktivitám Íránu na Blízkém východě.

Teherán stejně jako Rusko podporuje vládu v Damašku, má také velký vliv na vládu v Bagdádu a pomáhá jemenským šíitským povstalcům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V reakci na sankce USA můžeme odstoupit od jaderné dohody, hrozí Írán


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.