1 Co říkají nová data

Nezaměstnanost hezky klesá. Ubývá ale živnostníků a podnikatelů

ANALÝZA

Témata: , ,

Trhání rekordů zaměstnanosti pokračuje. Ve třetím čtvrtletí pracovalo 5,06 milionu lidí a to je nejvíc od roku 1993, kdy se statistiky vedou. Rekord ztrácí lesk při pohledu na údaje o živnostnících a podnikatelích.

Ekonomický růst si žádá pracovní síly, podnikatele však nepotřebuje, hlásí v podstatě Český statistický úřad. Proti minulému roku přibylo 84 tisíc zaměstnanců a také proti minulému čtvrtletí je jich o 28 tisíc víc. Živnostníků, tedy podnikatelů bez zaměstnanců, je o třicet tisíc méně než loni a jejich počet nadále klesá. Podnikatelů, kteří někoho zaměstnávají, je proti loňsku o sedm tisíc víc, od počátku roku se však také jejich počet postupně snižuje.

Paradox potvrzuje, že vládní hospodářská politika preferuje jednu součást pracovního trhu. Během hospodářské krize poklesl počet pracovních míst na úřadech a v podnicích téměř o 300 tisíc, na dno dosáhl v roce 2012 a dnes už vyrovnal rekordní úroveň roku 2008.

Živnostníci v zemi za zrcadlem

Živnosti prodělaly do značné míry zrcadlový vývoj. Mnozí propuštění zaměstnanci začali od roku 2009 sami podnikat. Před krizí bylo živnostníků 600 tisíc a do roku 2012 se jejich počet zvýšil na 700 tisíc. V následujícím roce se vzestup živností přerušil, když vláda Petra Nečase stanovila stropy pro paušální odepisování nákladů a znemožnila zároveň využívat paušály a slevu na dani za rodinné příslušníky. Tehdy ubylo 50 tisíc živnostníků, stavy se však během dvou let dorovnaly. Letos se živnosti ruší zřejmě s vyhlídkou na přísnější daňové předpisy včetně registračních pokladen. Pokles zatím dosáhl 40 tisíc živností, může ovšem dále pokračovat.

Přelévání pracovníků mezi zaměstnaneckým poměrem a prací na vlastní účet může znamenat přirozenou reakci pracovního trhu na průběh ekonomického cyklu a vládní reformy. Pro budoucnost ekonomiky je však varovný údaj o podnikatelích, kteří někoho zaměstnávají. Před krizí bylo 185 tisíc podnikatelů, během krize jich ubylo o 25 tisíc, pak jich opět 20 tisíc přibylo. I když ekonomika roste téměř pětiprocentním tempem, letos ve třetím čtvrtletí začal jejich počet opět klesat pod hranici 180 tisíc.

V Česku bylo ve 3. čtvrtletí letošního roku zaměstnáno 70,5 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. Je to nejvíce od roku 1993, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Celková zaměstnanost se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o zhruba 65 tisíc na 5,06 milionu lidí.
Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 0,6 procentního bodu na 78,2 procenta. „Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen o 1,8 procentního bodu na 62,6 procenta,“ uvedl ČSÚ. Růst celkové zaměstnanosti se projevil hlavně u služeb, kde se počet lidí zvýšil zhruba o 50 000.

Čtěte také: Nezaměstnanost opět klesla, je nejnižší od roku 2009