Jak mohou teroristé zaútočit drony?
Nebezpečí ze vzduchu
Volně přístupná letecká zařízení, které běžně požívají filmaři a fotografové, mohou teroristé zneužít pro útoky na dopravní letadla nebo pro šíření propagandy, v rozhovoru pro Sunday Times to řekl britský odborník na terorismus Colin Smith. Nenápadné drony, které se běžně využívají pro komerční nebo vědecké účely, mohou podle něj velmi snadno nést výbušniny, ohrožovat letový provoz nebo způsobit paniku mezi lidmi.
Ještě před pěti lety byla tato zařízení dostupná pouze odborníkům a vědeckým expertům, nicméně v poslední době se komerční drony staly volně přístupné pro široké vrstvy obyvatelstva. „Současná zařízení jsou levnější, výkonnější a dostupnější, jejich motory jsou schopné delšího doletu a jsou tišší,“ s odkazem na Sunday Times to uveřejnil britský deník Independent. Podle bezpečnostních expertů mohou teroristé naložit malé drony výbušninou a nechat je vletět do bezletové zóny, kde mohou způsobit havárii dopravních letadel.
Smith dále zmínil i několik incidentů, které už drobná komerční zařízení způsobily. Jedním z nich je i vlajka albánských aktivistů, která způsobila potyčky mezi srbskými a albánskými fanoušky během kvalifikačního utkání na Euro 2016 v Bělehradě. Zmíněnou vlajku nechal někdo zanést nad hřiště za pomoci dronu.
Serbia Albania match abandoned after drone sparks clashes - BBC News #merltv #video https://t.co/5hroCOnSis pic.twitter.com/vfJ2WMmqkG
— merltv (@merltv)
November 11, 2015
Omezení prodeje malých bezpilotních letounů, ale může být v současnosti problém. Sněmovna lordů sice v březnu letošního roku představila plán pro povinnou registraci všech leteckých zařízení, nicméně návrh byl prozatím odložen. Vlastníci musí pouze získat povolení, že chtějí používat drony pro komerční účely.
Problematika dronů se už nyní intenzivně řeší v Spojených státech. Bývalí důstojníci naléhají na prezidenta Obamu, aby přehodnotil současnou strategii užívání bezpilotních letounů. Nynější stav podle nich „podporuje pocity nenávisti, která vytvořila terorismus a skupiny jako IS a zároveň slouží jako základní nástroj pro nábor nových radikálů.“
To, že prezident Obama jejich žádosti vyhoví, se však vzhledem k poslednímu vývoji jeví jako nepravděpodobné. Americký prezident totiž podle všeho nemá v plánu poslat do Sýrie pozemní vojsko a v boji proti IS hodlá i nadále spoléhat především na nálety, z nichž podstatnou část provádějí bezpilotní drony.