Poslanci odmítají prolomení domovní svobody: Posílí to policii

DOMOVNÍ PROHLÍDKA BEZ SOUDU?

Poslanci odmítají prolomení domovní svobody: Posílí to policiiNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Dát policii pravomoc vstoupit i bez souhlasu soudu do bytu kvůli zabavení legálně držené zbraně? Mezi poslanci bezpečnostního výboru se koncem týdne strhla vášnivá debata o novince, s níž přichází vládní návrh zákona o střelných zbraních a střelivu. Novela je politickou reakcí na loňské události v Uherském Brodě a ve Vrběticích. Podle poslanců ale hrozí omezení práv lidí a posílení policie, která může ustanovení zneužívat k nelegálním domovním prohlídkám.

Novela, která prošla vládou koncem loňského roku, reaguje na výbuchy muničních skladů v areálu ve Vrběticích a na střelbu v Uherském Brodě, kde střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec i sebe. A zatímco proti úpravě nakládání s municí poslanci žádné námitky neměli, u změn v držení zbraní byla situace úplně jiná. Poslanci řešili nejen plánované zkrácení platnosti zbrojních průkazů z deseti na pět let, ale zejména možné policejní domovní prohlídky.

„Novela je de facto reakcí na loňské tragické události v Uherském Brodě. Jsem přesvědčena, že drtivá většina legálních držitelů zbraní jsou lidé, kteří jsou svéprávní a respektují daná pravidla. Tito lidé nesmí být zákonem trestáni a nadbytečně zatěžováni kvůli ojedinělým případům střílejících šílenců, kterým sebepřísnější legislativou nelze předejít. Stejně tak nesmí být kvůli takovým excesům prolamovány základní principy, jakým je nedotknutelnost obydlí,“ varuje například poslankyně ODS Jana Černochová.

O prolomení domovní svobody mluví v souvislosti se zákonem i Daniel Korte z TOP 09. Podle něj je novela populistická a zneužívá tragickou událost k omezování práv lidí a zvyšování pravomocí policie. Nejde ale jen o opozici, výhrady měli i někteří koaliční poslanci. Třeba bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO uvedla, že novela nepřípustným způsobem rozšiřuje institut domovní prohlídky.

Hrozí zneužití k nelegálním domovním prohlídkám

„Poslanci řešili, že přínos toho opatření pro bezpečnost není tak velký, aby převážil nad omezením svobod. Existují dvě varianty možného vývoje. Buď se rozhodneme důvěřovat v policii, nebo převáží nedůvěra a obava, aby to nebylo zneužito k tomu, že by policie pod touto záminkou mohla dělat v podstatě nelegální domovní prohlídky,“ řekl k jednání deníku ECHO24.cz šéf výboru Roman Váňa (ČSSD) s tím, že si výbor vyžádal další materiály od ministerstva vnitra.

Zda možnost policie vstoupit do obydlí i bez souhlasu soudu nakonec v novele zůstane, se rozhodne na konci března, kdy se výbor k předloze vrátí. Černochová už ale předložila pozměňovací návrh, který zachovává desetiletou lhůtu platnosti zbrojního průkazu (namísto navržené lhůty pětileté) a který zároveň z novely vypouští návrh opravňující policii k prolomení principu nedotknutelnosti obydlí za účelem zadržení nebo zajištění zbraně.

Čtěte také: Zbrojní pas pouze na pět let, plánuje vnitro

Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovače

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články