Koaliční smlouva neplatí? Přišel Babiš a Praha mluví o přeměně Bulovky na byty

pražské zdravotnictví

Koaliční smlouva neplatí? Přišel Babiš a Praha mluví o přeměně Bulovky na bytyNOVÉ
Nemocnice Na Bulovce Foto:

Foto: Viet Tran

1
Domov

Vojtěch Šeliga

Dočká se Nemocnice Na Bulovce rekonstrukce, nebo na jejím místě vznikne lukrativní bydlení nedaleko centra Prahy? Není to dlouho, co pražská koalice představila koaliční smlouvu, která slibovala modernizaci chátrajících budov nemocnice. Situace se však během několika měsíců změnila. Ve hře je totiž nová nemocnice v Letňanech a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) otevřeně mluví, že by měla nahradila právě Bulovku, jejíž kompletní rekonstrukce by byla nákladná. Zároveň se tedy nabízí otázka, co by mělo vzniknout na místě libeňské nemocnice? Primátor by si přál, aby v místě vznikly byty.

V koaliční smlouvě o výstavbě nové nemocnice v Letňanech není zmínka. Píše se v ní naopak právě o rekonstrukci Bulovky: „Vyjednáme s ministerstvem zdravotnictví plán a podmínky rekonstrukce areálu Nemocnice Na Bulovce tak, aby prostředí odpovídalo špičkové pražské klinice.“

Podle Hřiba se ale ekonomicky nevyplatí do nevyhovujícího areálu investovat značné prostředky, které kvůli špatnému stavu vyžaduje. Naopak by si dovedl představit využití prostoru pro bydlení. „Pokud dojde k dohodě, tak by měla k tomuto vzniknout pracovní skupina. Předpokládám využití areálu Na Bulovce po adaptaci primárně na bydlení a související služby,“ řekl Hřib pro Echo24. Na sociálních sítích zároveň upozorňuje na fakt, že se s Andrejem Babišem zatím na ničem nedohodl.

Hřib tvrdí, že se koalice v otázce Nemocnice Na Bulovce a Letňan shodne. Podobně mluví i další členové rady. „Shoda je na tom, že Bulovka nesplňuje kriteria z pohledu moderní a efektivní nemocnice a rekonstrukce jednotlivých pavilonů a dílčích částí je náročnější proces než výstavba případné nové nemocnice,“ řekl pro Echo24 radní pro majetek Jan Chabr.

Je však zřejmé, že Praha musí začít Bulovku opravovat. „S opravou Bulovky počítáme. Současně by ale Praha měla začít podporovat přípravu výstavby nové moderní nemocnice na severní straně,“ uvedla pro Echo24 radní pro sociální věci a zdravotnictví Milena Johnová.

Pokud by měla v budoucnu Bulovka opravdu zaniknout, nelibě by to nesli obyvatelé Prahy 8. „Nemáme jako Praha 8 nic proti tomu, aby Praha postavila v Letňanech novou nemocnici, byť vnímáme spor primátora s předsedou vlády o pozemek, kde by se mělo budovat. Určitě však nemáme radost z toho, že bychom přišli o nemocnici Bulovka a pro naše občany by se objektivně snížila dostupnost lékařské péče. Proto budeme v této věci vůči záměrům vedení Prahy ostražití a celý projekt budeme bedlivě sledovat,“ řekl pro Echo24 starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Premiér Andrej Babiš by si však na městské parcele v Letňanech přál vytvoření úřednické čtvrti. Nyní jsou podle něj státní úřady po metropoli zbytečně roztříštěné, a stát navíc na nájmech kanceláří platí ročně téměř půl miliardy. Hřib dříve nápad označil za „úřednické ghetto.“ Nyní uvedl, že by na pozemcích měla vzniknout čtvrť s více funkcemi, kam se vejdou i státní úředníci. Stát však musí splnit podmínky, které si Praha klade.

Čtěte také: Letňany jablkem sváru. Vyroste na okraji Prahy nemocnice, nebo vládní čtvrť?