Děsivé léto v Praze. Městem neprojedete ani autem, ani MHD

Rozkopaná Praha

Děsivé léto v Praze. Městem neprojedete ani autem, ani MHDNOVÉ 1
Domov

Renáta Bohuslavová

Rozkopané silnice, řidiči stojící hodiny v dlouhých kolonách a nápisy „musíme to opravit“. Realita, která čeká na šoféry každé léto po celé České republice. V Praze se budou muset řidiči obrnit trpělivostí především na klíčových spojích jako je magistrála nebo Barrandovský most. Celkem proběhne více jak 35 uzavírek a oprav. Kritický bude i průjezd Kunraticemi.

Technická správa komunikací (TSK) vytvořila seznam nejkrizovějších míst, kde si v létě řidiči postojí. Všechny aktuální opravy zároveň zveřejňuje na webu. Důvodem jsou nejčastěji opravy a frézování vozovky. Silnice by však měly ve většině případů zůstat alespoň částečně průjezdné. Úplná uzavírka na řidiče čeká ve Vídeňské ulici. Ta je hlavní výpadovkou na Benešovsko a společně s objížďkou Kunratic se tak dají očekávat dlouhé kolony. Přitom od července do konce srpna je uzavřen průjezd přes Hrnčíře na Opatov, tedy komunikace, která slouží často jako záložní příjezd do metropole vzhledem k Vídeňské z oblasti na jih od Prahy. To zřejmě nikdo při plánování nebral v úvahu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Náměstek dopravy Petr Dolínek si však postup pochvaluje. Praha podle něj stihne opravit velké množství silnic i chodníků. „Akce jsou koordinovány tak, aby se vyloučil souběh prací na paralelních komunikacích, aby při jejich realizaci byl negativní dopad na plynulost dopravního provozu co možná nejmenší. Pražanům budeme poskytovat maximum informací, aby věděli, kdy a kde se bude co dít, a mohli podle toho plánovat své cesty,“ řekl Petr Dolínek.

Podle tiskové mluvčí TSK Barbory Liškové je v Praze v létě prokazatelně menší doprava a zároveň je to během stavební sezóny, a tak je třeba tento čas využít. S tím, že se ale i tak doprava zkomplikuje, však počítají.

10 nejrizikovějších oblastí:

Červenec

Barrandovský most, Praha 5 – rampa z ulice K Barrandovu.
Plzeňská, Praha 5 – Ulice Zahradníčkova
Patočkova, Praha 6 – Ulice Bělohorská – Pod Královkou, do centra, Pod Královkou – Bělohorská z centra
Náchodská, Praha 20 – Stoliňská a Křižovatka s ul. Bystrá (úplná uzavírka)
Srpen
Wilsonova v úseku Hlávkův most – Bulhar, Praha 1
Ulice K Barrandovu, K Holyni, pražský okruh, Praha 5
Evropská, Praha 6 – Vlastina – Pražský okruh
Kunratická spojka 4. a 5. etapa, Praha 2 a 4 – Okružní křižovatka s ul. Vídeňská a okružní křižovatka s ul. Vídeňská – Libušská
Vídeňská, Praha 4 – K Výzkumným ústavům – K Zeleným domkům (úplná uzavírka)
Nábřeží Kapitána Jaroše, Praha 7 – Letenský tunel – Dukelských hrdinů

Nepojede metro C

Kromě oprav silnic, čekají Pražany komplikace i v městské hromadné dopravě. Hned od 1. července až do 9. července například nepojede metro C mezi zastávkami Florenc a Pražského povstání. V trase linky pojedou po magistrále náhradní autobusy a posíleny budou vybrané autobusové spoje v okolí trasy.

„V tomto období jsou pouze tři pracovní dny, proto jsme dali všechny největší akce do tohoto období,“ zdůvodnil technický ředitel DPP Jan Šurovský, proč je zrovna v prvním prázdninovém týdnu nejvíce oprav.

V metru bude rovněž v červenci uzavřeno nástupiště stanice linky A Muzeum ve směru Depo Hostivař, lidé tak nebudou moci v tomto směru do vlaků metra nastoupit. Výluka začne 11. července a potrvá asi pět měsíců. Náklady jsou předběžně vyčísleny na 120 milionů korun. „Snažíme se o to, aby byl provoz co nejméně omezen. Budeme muset provést řadu stavebních i technologických úprav,“ řekl investiční ředitel DPP Jan Blecha.

Od srpna až do dubna 2018 se zase lidé nedostanou do stanice metra B Anděl. Vstup bude jen ze zastávky Na Knížecí. Důvodem je výměna eskalátorů. Oprava eskalátorů vyjde na 225 milionů korun.

Rozkopaný Žižkov

Rovněž od 1. do 9. července proběhne oprava tramvajové tratě v úseku Březiněvská-Vozovna Kobylisy. Rekonstrukce již začala také na trati Flora a Olšanské náměstí. Kdy dále bude pokračovat až k Nákladovému nádraží Žižkov a dále začne oprava tratě od nádraží do Biskupcovy.

DPP rovněž opraví trať mezi Čechovým a Štefánikovým mostem a mezi Strossmayerovým náměstím a Vltavskou.

„Na výluky bude upozorňovat hlášení v metru, budou rozdávány letáky a u nejzásadnějších oprav bude v metru hlášení i v angličtině. Nasazeno bude 100 informátorů a rozmístěno 150 informačních tabulí,“ řekl Dolínek.

Do výluk zasáhne nejen oprava komunikací a tratí, ale i zásahy vodohospodářů či opravy kanalizací. Kvůli tomu nepojedou například tramvaje mezi Morání a Albertovem. Stejně tak v ulici Milady Horákové, kde Pražská teplárenská bude opravovat potrubí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte více: Kritický den pro pražské metro, od rána stálo třikrát