Zeman bude v Číně jediný prezident ze Západu

Oslavy konce války

Zeman bude v Číně jediný prezident ze ZápaduNOVÉ
Český premiér Miloš Zeman Foto: FOTO: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Více než dvacet hlav států, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, se počátkem září zúčastní oslav sedmdesátého výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Vyplývá to ze zveřejněného seznamu hostů, kteří účast na oslavách přislíbili. Nejvýše postaveným západním představitelem bude český prezident Miloš Zeman, který nebude chybět ani na vojenské přehlídce. Uvedl to podle agentury Reuters na úterní tiskové konferenci náměstek čínského ministra zahraničí Čang Ming.

Vůdci západních mocností účast na oslavách, jejichž vyvrcholením bude 3. září velkolepá vojenská přehlídka v centru Pekingu, odmítli. Některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí či jiné vysoké činitele. Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci, řekl Čang.

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

Čtěte také: Schwarzenberg: Co bude Zeman slavit v Číně? To nebyla naše válka

„Je to na každé zemi, aby se rozhodla, koho chce poslat. V Číně vnímáme všechny, kdo přijedou, jako naše hosty a všechny je vítáme,“ odpověděl Čang na otázku, zda Čína považuje za urážku, že vůdci západních mocností návštěvu oslav odmítli.

Na seznamu chybí podle očekávání také japonský premiér Šinzó Abe. Mezi Čínou a Japonskem panuje napětí kvůli sporům o území v okolních mořích, kde Peking stále důrazněji prosazuje své teritoriální nároky, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů. Peking navíc Tokiu vyčítá, že se dostatečně neomluvilo za krutosti spáchané na čínských občanech v letech 1931 až 1945, kdy Japonsko okupovalo části Číny.

„Několikrát jsme zdůraznili, že oslavy nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi, ani proti Japonsku a japonskému lidu. Nijak nesouvisejí se současnými čínsko-japonskými vztahy,“ uvedl nicméně na dnešní tiskové konferenci Čag.

Kim Čong-un bude chybět

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, o jehož možné účasti se spekulovalo, nakonec bude v Pekingu rovněž chybět. KLDR bude reprezentovat tajemník ústředního výboru Korejské strany práce Čche Rjong-he, který patří k nejbližším Kimovým spolupracovníkům.

Na seznamu potvrzených účastníků oslav jsou také bývalí vlivní západní politici jako někdejší britský premiér Tony Blair či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i stávající generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Seznam zahrnuje dále vůdce zemí, které mají blízké vztahy s Pekingem, jako například venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra.

Český prezident Miloš Zeman se podle Hradu zúčastní i vojenské přehlídky, během níž bude ulicemi Pekingu pochodovat více než 10 000 vojáků.

Čtěte také: Japonský premiér na oslavy konce války do Číny nepojede