1 'Nejsme solidární se zbytkem Evropy'

Schwarzenberg: Co bude Zeman slavit v Číně? To nebyla naše válka

ROZHOVOR

Témata: , , ,

Proti cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny na oslavy konce války se postavila opozice i někteří koaliční politici. Vláda ji nicméně podporuje i proti většinovému postoji států Evropské unie. Podle bývalého šéfa české diplomacie a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je cesta logickým krokem v Zemanově směřování na Východ. Jak také řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, vláda pod vedením ČSSD jejím posvěcením ukázala Evropě, jak to skutečně myslí se společnou solidaritou. Navíc v Tichomoří „to nebyla naše válka“.

Překvapilo vás, že prezident Miloš Zeman možná jako jediný vrcholný evropský státník pojede do Číny na oslavy konce 2. světové války v Tichomoří?

Vůbec ne.

I když v rámci EU probíhala debata, že by možná bylo lepší, kdyby se politické špičky oslavám vyhnuly?

Ani přesto ne. Je to logický krok v rámci jeho celkové politiky, kdy se obrací na Východ a ne na Západ. Na to si budeme muset zvyknout. I když je pozoruhodné, že tam vyráží znovu, když byl v Číně před poměrně nedávnou dobou. A navíc v rozporu se všemi evropskými zeměmi. Chtěl bych doufat, že je jeho hlavní pohnutkou alespoň udělat v Číně nějaké velké obchody. Ale mám o tom pochyby.

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl, že by Zemanovu cestu do Číny šlo srovnávat s nedávnou návštěvou Moskvy. Vidíte to podobně?

Ano, je to skutečně poněkud jiný případ. Pan premiér správně podotkl, že vůči Moskvě EU uplatňuje sankce. Na druhou stranu je to jiné i v tom, že Rudá armáda osvobodila největší část Československa. Tudíž se slušelo na výročí konce 2. světové války vyjádřit dík. Možná jiným způsobem, než to udělal prezident Zeman, ale alespoň se o tom dalo diskutovat. Nicméně na válce Číny jsme se téměř nepodíleli. To nebyla naše válka. Ta cesta je také pozoruhodná v tom, že součástí oslav bude vojenská přehlídka a že Čína teď uplatňuje dosti agresivní politiku zaměřenou nejen vůči Japonsku, ale i Vietnamu, Filipínám a dalším zemím.

Premiér ale zároveň upozornil, že prezident přispívá ke zlepšování česko-čínských vztahů, což už se promítlo do exportu i investic…

Samozřejmě by stálo za to si takové tvrzení ověřit. Obchod s Čínou totiž v posledních letech strmě stoupal poměrně nezávisle na tom, kdo byl zrovna na ministerstvu zahraničí a ve Strakově akademii. Ten vzestup tedy začal už dříve a podíval bych se na to, jestli v posledních měsících přišel významnější zvrat. Mám také pochyby o tom, jestli je toto směřování zrovna moudré. Největší investice, kterou jsme za poslední dobu zaznamenali, podle mě nebyla z Čínské lidové republiky, ale z Čínské republiky, tedy z Tchaj-wanu.

Co Zemanova cesta znamená pro Českou republiku? Jde skutečně o problém v očích našich partnerů v EU, nebo je to tak trochu bouře ve sklenici vody?

Mnozí se těšili, že po Václavu Klausovi přijde Miloš Zeman a sociálnědemokraticky ovlivněná vláda, která bude konečně proevropská a bude držet solidaritu. To ostatně sama vláda slibovala. A teď vidíme, jak to s tou solidaritou skutečně je. Nejsme schopni se se zbytkem Evropy dohodnout na takovéto věci, což naši pověst poškodit může. Je to ale tak trochu v tradici současné zahraniční politiky.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.