Nová tvář Německa: Claudii Schiffer nahradí uprchlice z Afghánistánu
Německo - země nápadů
V minulosti byla tváří Německa supermodelka Claudia Schiffer, teď ji nahradila Zohre Esmaeli, někdejší uprchlice z Afghánistánu. Vybrala si ji iniciativa „Německo – země nápadů“. Jde o společný projekt německé vlády a německého průmyslu, zastoupeného Federací německého průmyslu (BDI).
Cílem iniciativy je ukázat, jak se Německo v posledním desetiletí změnilo a jakým novým „společenským výzvám“ musí čelit. Esmaeli tak bude propagovat rovné příležitosti a bude symbolem otevřenosti.
„Pro mě Zohre Esmaeli ztělesňuje liberální německou společnost, která realizuje své životní plány a pomáhá ostatním, aby se jim podařilo totéž. Povede se to jen tehdy, pokud budeme i nadále otevřeni novým myšlenkám a budeme schopni se podívat i mimo naše obzory,“ řekla ředitelka iniciativy Ute Weilandová.
Afghani Zohre Esmaeli is the new face of Germany‘s official image campaign. She is replacing German model Claudia Schiffer. #WhiteGenocide pic.twitter.com/2QHtITexYS
— Ann Kelly (@LadyAodh) March 13, 2017
Sama modelka je za příležitost velice vděčná. „Německo mi dává neuvěřitelně mnoho příležitostí, abych si mohla vybudovat nový život a cítit se tu jako doma. Jsem na to hrdá a jsem ráda, že jsem tváří nové kampaně Německo – země nápadů,“ uvedla Esmaeli.
Kampaň vznikla v roce 2005, kdy si německá vláda dala za cíl vybudovat nezávislou síť silných partnerů a v tuzemsku i zahraničí propagovat Německo jako zemi nápadů. Pozornost přitáhla především plakátová kampaň v roce 2006, kdy se její tváří stala německá supermodelka Claudia Schiffer. Zabalená jen do německé vlajky poté byla k vidění i na stanicích metra předních obchodních center jako Tokio, New York nebo Londýn.
Ve třinácti prchala před Talibánem
Zhore Esmaeli emigrovala z Afghánistánu ve 13 letech společně se svými šesti sourozenci, otcem a nevlastní matkou. Rodiče museli v rodném Kábulu prodat veškerý majetek, aby se na cestu do Německa mohli vydat, informuje server Globalo. A dále uvádí, že prchli před netolerantní vládou Talibánu.
Jejich deset tisíc kilometrů dlouhá cesta jim trvala zdolat sedm měsíců. Procházeli skrz Írán, Kazachstán, Rusko, Ukrajinu, Slovensko i Českou republiku. Nakonec až se dostali v roce 1999 na hranice Bavorska. Jejich putování bylo velice nebezpečné, při přecházení hranic se Slovenskem se rodina prý dokonce málem utopila. Když procházeli Ukrajinou, tak Esmaeli kvůli podvýživě a špatným hygienickým podmínkám vážně onemocněla. Po příjezdu do Německa zůstala rodina v ubytovnách pro žadatele o azyl, poté si zařídili vlastní byt ve Vellmaru nedaleko Kasselu.
Zde ale začala nový život a když jí bylo 17, začala dostávat nabídky od německých, rakouských a švýcarských fotografů. Přestože ji její rodina v této pro ně netradiční volbě povolání nepodporovala, Esmaeli se držela svého snu. Dostala se na přehlídky velkých módních ikon jako je Vogue, Elle nebo Cosmopolitan.
Zohre Esmaeli o svém příběhu napsala i knihu, která u nás vyšla v roce 2014 pod názvem Moje nová svoboda.