Herec Malkovich vyhrál soud s Le Monde kvůli kauze tajného konta

Herec Malkovich vyhrál soud s Le Monde kvůli kauze tajného kontaNOVÉ
John Malkovich Foto: FOTO: Shutterstock
Svět

ZAPLATÍ 14 TISÍC EUR

Echo24

Americký herec John Malkovich v pátek vyhrál soudní spor s francouzským deníkem Le Monde, který ho v jednom ze svých článků křivě obvinil z toho, že vlastnil tajné konto ve švýcarské bance. Informovala o tom agentura AFP. Le Monde se hodlá proti verdiktu odvolat.

Soud nařídil deníku a dvěma jeho redaktorům – Gérardovi Davetovi a Fabriceovi Lhommeovi, aby zaplatili celkem 14 000 eur (378 000 Kč) jako odškodné hollywoodskému herci a soudní výlohy. Ve výtisku svých novin a na internetu musí navíc francouzský list otisknout vyjádření soudu k případu.

Článek zveřejněný v listu Le Monde v únoru 2015 se týkal kauzy úniku informací ze švýcarské banky HSBC o klientech, kteří se založením účtu v ženevské pobočce chtěli vyhnout placení daní.

Podle článku byl jednou z osob, která měla v letech 2005 a 2007 tajné konto ve švýcarské bance, právě i Malkovich. Podle hercova právního zástupce si ale hvězda filmu Nebezpečné známosti účet v této finanční instituci nikdy neotevřela. Francouzský soud mu dnes dal za pravdu.

Malkovich měl sice akciový účet v jiné bance, kterou později převzala HSBC, řádně ho ale nahlásil americkým daňovým úřadům a zrušil ho navíc už v roce 1999, tedy před samotnou akvizicí ústavu bankou HSBC, vysvětlil právník.

Čtěte také: Hollywoodské hvězdy prchají z Azurového pobřeží

Chameleon Malkovich pózuje jako Che Guevara i Marilyn

Související články