21 Ikonické portréty jinak

Chameleon Malkovich pózuje jako Che Guevara i Marilyn

FOTOGALERIE UVNITŘ

Na těch slavných portrétech něco nehraje. Salvador Dalí má sice patřičně zakroucený knír a Albert Einstein vyplazuje jazyk až k bradě, ale Marilyn Monroe má mezi zuby nezvyklou mezírku. Do inspirativních osobností 20. století se totiž vžil herec John Malkovich, s nímž oceňovaný fotograf Sandro Miller přetvořil několik ikonických snímků.

Zahrál si policejního prefekta Javera, manipulátorského vikomta Valmonta nebo svůdníka Casanovu. Nyní John Malkovich, který v posledních letech často navštěvoval Česko, dostal možnost ztvárnit takové osobnosti jako Alfreda Hitchcocka, Andyho Warhola, Muhammada Aliho a dokonce i Marilyn Monroe.

Pro originální projekt si ho vybral fotograf Sandro Miller, s kterým Malkovich pravidelně spolupracuje posledních sedmnáct let. Když před časem jel Miller za Malkovichem do Francie, vzal s sebou třicet ikonických fotek, které Millera nejvíc ovlivnily. Předestřel svůj nápad na jejich přetvoření a Malkovich – po dvou láhvích vína – souhlasil.

Pak Miller strávil osm měsíců přípravami a doslova zkoumáním fotografií, které společně s experty na make-up, účes nebo šaty studovali do posledního detailu.

Nejdřív se bál, že lidé nebudou brát fotky vážně. Nezamýšlel je jako parodii, ale poctu. „Tyhle obrazy mě inspirovaly napříč mou kariérou a udělali ze mě toho fotografa, kterým dnes jsem," říká autor známý zkrátka jako Sandro. „Potřeboval jsem dokonalého herce, který ze sebe dostane všechno. Pozoroval jsem Johna, jak se stává chlapcem, dívkou, mužem, ženou, Marilyn, Picassem, Hitchcockem, Betty Davisovou a Che Guevarou.“

Ze své série Sandro nakonec vyzdvihuje fotku přetvářející portrét dvojčat od Diane Arbusové. „Brilantně zachytila dvojčata, z nichž jedno mělo výraz údivu a strachu a druhé se tvářilo přátelsky a nadšeně. (…) John sestry studoval a stal se oběma. Bylo úžasné pozorovat, jak se během vteřiny mění z jedné na druhou,“ říká o spolupráci s šedesátiletým hercem známým z filmů V kůži Johna Malkoviche, Nebezpečné známosti nebo Con Air.

„Tahle konkrétní fotka si také vyžádala rozsáhlý průzkum. Musely se vyrobit šaty, paruky musely padnout na Johnovou hlavu a napodobit styl, který děvčátka nosila. Když se pozorně podíváte na scénu, kterou postavila Angela Finney, je téměř dokonalá,“ popisuje Miller, jehož snímky se objevily v časopisech jako The New Yorker, GQ, Esquire, Time, Forbes nebo Newsweek.

Série Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters se naživo představí od 7. listopadu do 15. ledna 2015 v prostoru Catherine Edelman Gallery v Chicagu. Poté portréty vystaví v Los Angeles, New Yorku, Dallasu, Paříži a v Itálii.

Fotografie publikujeme se souhlasem autora Sandro Millera. Exkluzivitu na materiál má francouzský deník Libération a magazínu 7POST.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.