Sopka chrlí do výšky dvou kilometrů. Popel zahalil čtyři města
japonská sopka se opět probudila
Jihozápadní oblast Japonska po šesti letech zasáhla erupce sopky Šinmoedake, přilehlá města a vesnice se tak ocitla pod vrstvou popela. Vulkán, který se nachází na ostrově Kjúšú, vybuchl už ve středu a dnes chrlí popel do výšky bezmála dvou kilometrů. Japonský meteorologický úřad zvýšil stupeň ohrožení na třetí na pětistupňové škále. Žádné škody zatím nejsou hlášeny, uvedla agentura AP.
Japonská televizní stanice TBS zveřejnila záběry, jak žáci základních škol v přilehlém městě mají přes obličej ochranné roušky. Obyvatelé měst v okolí vulkánu slyšeli mohutné burácení, které se ozývalo z nitra sopky, popel zahalil nejméně čtyři města v prefektuře Mijazaki na východě ostrova.
Look at this video of a #volcano erupting in southern #Japan. pic.twitter.com/JVJs9aAQiA
— Chris Stewart (@CStewartWPTV) 12. října 2017
Výrony horkého plynu mohou v pátek zasáhnout oblast až do dvou kilometrů od kráteru, popel a kamení se může dostat ještě dál, upozornily úřady. Rozsah erupce podle nich bude záviset i na větrných podmínkách a nadmořské výšce.
Vulkán Šinmoedake měří 1420 metrů a k životu se probudil po 52 letech v roce 2011. Popel a kamení tehdy chrlil až do dvoukilometrové výšky, tlaková vlna vytloukla okna v domech v okruhu osmi kilometrů. Úřady kvůli erupci evakuovaly na 1000 lidí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Na japonském souostroví je 108 aktivních sopek. Jednou z nich je hora Unzen na ostrově Kjúšú, jejíž erupce si v roce 1991 vyžádala 43 lidských životů. Sopka Šinmoedake je součástí řetězce Kirišima, který tvoří asi dvě desítky vulkánů.