1 Vládnutí bez důvěry?

Žádné čistky v policii či v tajných službách. ODS chce omezit vládu v demisi

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Občanská demokratická strana (ODS) chce v Poslanecké sněmovně ještě do konce tohoto roku předložit zákon, který by omezil moc vlády v demisi. Ta by nesměla například výrazně personálně zasahovat v bezpečnostních složkách. ODS se tak reaguje na možnost, že by Andrej Babiš, kterého pověřil prezident Miloš Zeman jednáním o sestavením vlády, chtěl vládnout bez důvěry. Informoval o tom server Lidovky.cz.

„Zákon předložíme do konce tohoto roku. Vláda bez důvěry by dle našeho názoru nesměla například měnit organizační struktury služebních úřadů dle zákona o státní službě nebo nesměla dělat nevynucené personální změny u vrcholných představitelů bezpečnostních složek nebo tajných služeb,“ sdělil serveru Lidovky.cz vedoucí mediálně-analytického oddělení ODS Jakub Kajzler.

ODS by tím tak chtěla zabránit tomu, aby vláda bez důvěry vyměňovala například vedení finanční správy, policie, BIS, ministerstev nebo Energetického regulačního úřadu.

K záměru ODS se v Otázkách Václava Moravce odmítavě vyslovil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj nelze v zákoně konkrétně vypočítávat, co vládě v demisi zakázat. Vyslovil se i proti zavedení lhůt, které by omezily dobu vládnutí kabinetu bez podpory. „Žádné lhůty nám politickou kulturu nevrátí,“ řekl Rychetský s tím, že se ústava za dobu své existence „osvědčila,“ a není tak příznivcem pro její změny.

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš se v těchto dnech snaží poskládat menšinovou vládu. O její možné podpoře jedná zejména s komunisty. „Zatím nevíme, jak budeme postupovat,“ řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce předseda KSČM Vojtěch Filip, podle něhož k žádné dohodě mezi oběma stranami prozatím nedošlo.

Prezident Miloš Zeman začátkem listopadu v televizi Barrandov připustil dlouhodobou vládu bez důvěry, což se záhy setkalo s nesouhlasem některých politických stran i prezidentských kandidátů.

Čtěte také: EET pro všechny? Výjimky a změny chtějí všechny parlamentní strany

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.