Žádné čistky v policii či v tajných službách. ODS chce omezit vládu v demisi

Vládnutí bez důvěry?

Žádné čistky v policii či v tajných službách. ODS chce omezit vládu v demisiNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Občanská demokratická strana (ODS) chce v Poslanecké sněmovně ještě do konce tohoto roku předložit zákon, který by omezil moc vlády v demisi. Ta by nesměla například výrazně personálně zasahovat v bezpečnostních složkách. ODS se tak reaguje na možnost, že by Andrej Babiš, kterého pověřil prezident Miloš Zeman jednáním o sestavením vlády, chtěl vládnout bez důvěry. Informoval o tom server Lidovky.cz.

„Zákon předložíme do konce tohoto roku. Vláda bez důvěry by dle našeho názoru nesměla například měnit organizační struktury služebních úřadů dle zákona o státní službě nebo nesměla dělat nevynucené personální změny u vrcholných představitelů bezpečnostních složek nebo tajných služeb,“ sdělil serveru Lidovky.cz vedoucí mediálně-analytického oddělení ODS Jakub Kajzler.

ODS by tím tak chtěla zabránit tomu, aby vláda bez důvěry vyměňovala například vedení finanční správy, policie, BIS, ministerstev nebo Energetického regulačního úřadu.

K záměru ODS se v Otázkách Václava Moravce odmítavě vyslovil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj nelze v zákoně konkrétně vypočítávat, co vládě v demisi zakázat. Vyslovil se i proti zavedení lhůt, které by omezily dobu vládnutí kabinetu bez podpory. „Žádné lhůty nám politickou kulturu nevrátí,“ řekl Rychetský s tím, že se ústava za dobu své existence „osvědčila,“ a není tak příznivcem pro její změny.

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš se v těchto dnech snaží poskládat menšinovou vládu. O její možné podpoře jedná zejména s komunisty. „Zatím nevíme, jak budeme postupovat,“ řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce předseda KSČM Vojtěch Filip, podle něhož k žádné dohodě mezi oběma stranami prozatím nedošlo.

Prezident Miloš Zeman začátkem listopadu v televizi Barrandov připustil dlouhodobou vládu bez důvěry, což se záhy setkalo s nesouhlasem některých politických stran i prezidentských kandidátů.

Čtěte také: EET pro všechny? Výjimky a změny chtějí všechny parlamentní strany

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články