1 exprezident poslem míru?

Šance pro trvalý mír v Koreji? Exprezident Carter chce jednat s Kimem

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Bývalý americký prezident Jimmy Carter prý chce letět do Severní Koreje, aby zde jednal s vůdcem komunistického státu Kim Čong-unem. Exprezident a úspěšný mírotvůrce by s nejvyšším představitelem totalitního režimu chtěl vyjednat denuklearizaci severokorejského arzenálu a zajištění „trvalého míru“ na Korejském poloostrově. Uvádí to deník The Guardian.

Carter měl o svých plánech na vyjednávání říct profesoru Hanu Parkovi, který s americkým exprezidentem v minulosti již několikrát na diplomatickou misi do Severní Koreje vycestoval. „Pokud by bývalý prezident Carter mohl byl schopen navštívit Severní Koreu, rád by se sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a jednal s ním o mírové smlouvě mezi USA a KLDR, a také o naprosté denuklearizaci Severní Koreje,“ uvedl profesor Park, který na Univerzitě v Georgii vyučuje mezinárodní vztahy.

Exprezident se o možných krocích v mírových jednání s KLDR vyjadřuje v posledních týdnech poměrně často. Jeho názory ovšem představitele Bílého domu spíše pobuřují. Již během září ho měli požádat, aby o krizi veřejně nemluvil, protože by tím mohl podkopat autoritu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž mírové kroky v otázce Severní Koreje odmítá.

Jimmy Carter byl americkým prezidentem v letech 1977 až 1981. Již během zastávání funkce se vyznamenal jako skvělý diplomat a vyjednavač. Během svého úřadování dokázal mimo jiné zprostředkovat mírovou dohodu mezi Egyptem a Izraelem, dohodu o Panamském průplavu či vytvoření plných diplomatických styků USA s Čínou. Po svém konci v úřadu prezidenta se věnuje charitě a pomáhá řešit vojenské konflikty po celém světě. Právě za to obdržel v roce 2002 Nobelovu cenu míru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kim Čong-un upevňuje svou moc. Do politbyra dosadil svou sestru

Bývalý prezident Carter: Trump je zklamáním na světové politické scéně

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.