Účtenka za každou odeslanou SMS? Operátoři z EET vypadnou

DALŠÍ VÝJIMKY Z EET

Účtenka za každou odeslanou SMS? Operátoři z EET vypadnouNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Elektronická evidence tržeb (EET) je „gumový“ zákon, zněla kritika vůči evidenci ještě před jejím spuštěním. Kritici upozorňovali, že z ní bude možné dle libosti vyjímat různé subjekty a že zákon není dobře napsaný. Nyní se to potvrzuje. Ministerstvo financí chystá předložit nové vládě návrh na další tři výjimky. Dvě přitom vláda schválila na začátku listopadu. To jen potvrzuje, že vlajková loď šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nebyla řádně připravena.

Ministerstvo financí chce z EET vyjmout tržby telefonních operátorů u předplacených služeb, tržby u obchodní letecké přepravy a tržby z vybraných hazardních her. „Jedná se o tržby z čerpání předplacených karet, tedy posílání SMS, MMS, volání a podobně na předplacenou kartu, u nichž by po každém úkonu muselo dojít k vystavení účtenky zákazníkovi,“ popsal serveru Echo24 Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Další oblastí jsou tržby z živých a technických hazardních her. „Kromě narušení plynulosti poskytovaných služeb by k vystavení muselo dojít například při každém přihození v pokeru či ruletě,“ vysvětlil Vojtěch. „Konečně se jedná o tržby z letecké obchodní dopravy – technická nemožnost implementace na stávající globální distribuční systémy, které nemohou čeští dopravci ovlivnit, je narušení konkurenceschopnosti,“ dodal Vojtěch.

Na začátku listopadu resort financí zrušil povinnost evidovat pro prodejce kaprů a také nevidomé a hluchoslepé živnostníky. Další dvě změny EET leží nyní v horní komoře parlamentu v podobě návrhu novely zákona o evidenci tržeb. Senát totiž navrhuje vyjmout z povinnosti poskytovatele sociálních a zdravotnických služeb. A v Senátu se rýsuje další výjimka. Minulý týden se senátoři v petičním výboru při projednávání petice, která požaduje zrušení EET, shodli, že by se povinnost evidovat neměla vztahovat na živnostníky, jejichž roční obrat nepřesáhne 750 tisíc korun.

Jak dobře byl zákon připravený?

Nabízí se otázka, zda o tom, že povinnost např. vydávat účtenku za každou sms, je nesmyslné, nemělo ministerstvo financí vědět dříve, než evidenci naplno rozjelo. Tomu se ale resort brání. „I přes důkladnou analýzu a intenzivní konzultace se zástupci dotčených subjektů nebyly překážky v detekovaných oblastech v době přípravy zákona o evidenci tržeb známy ani namítány ze strany zástupců těchto dotčených subjektů,“ uvedl Vojtěch.

Podle něj ani v průběhu legislativního procesu si zástupci subjektů, které mají být nyní vyňati, nestěžovali. „Požadavky na nezbytnost vynětí těchto tržeb vyvstaly z jejich strany až po přijetí zákona o evidenci tržeb, kdy dotčené subjekty při přípravě na evidenci tržeb detekovaly právě nemožnost dostát zákonným požadavkům s tím, že je pro ně jejich splnění technicky nemožné a ve svém důsledku může vést až k nemožnosti vykonávat podnikatelskou činnost v dotčeném segmentu,“ dodal Vojtěch.

Ačkoliv od začátku tehdejší ministr financí Andrej Babiš tvrdil, že evidence má být pro všechny, výjimky přišly záhy. Ještě před tím, než začalo loni v prosinci EET platit pro podnikatele v pohostinství, vyjmulo z 1. fáze ministerstvo financí stánkový prodej. Podle původního plánu přitom měli stánkaři evidovat spolu s hospodskými a restauratéry už od 1. prosince. Navíc nebylo jisté, kterých stánkařů se výjimka týká a kterých nikoli. Pokud například mají u stánku i stolek se židlemi, evidovat musí. Daňoví poradci například právě kvůli tomu označovali zákon o evidenci tržeb za „gumový“ zákon.

S „výjimkami“ zákon předem počítal

Ačkoliv se jedná o jediné „oficiální výjimky“, zmatků kolem evidence bylo mnohem více. Na začátku druhé fáze, která odstartovala v březnu, se ukázaly další nejasnosti. Až téměř po týdnu finanční správa upřesnila, že se tato vlna týká i floristek a květinářek – konkrétně vazby květin. Do té doby se přitom předpokládalo, že květinářky mají začít evidovat až v roce 2018.

Pozdní vydání metodického zpřesnění pro vazbu květin jen potvrdilo trend, který byl pro ministerstvo financí typický. O den dříve vydal resort zpřesnění pro oční optiky, o tři dny později poté další informace pro spolky. Své o tom vědí i e-shopáři nebo vývojáři softwarů pro e-shopy. Pro ně vydalo ministerstvo metodické zpřesnění osm dní před startem 2. vlny, do které e-shopy spadají.

Se změnami se dá přitom počítat i v dalších měsících. Nějakou úpravu EET mají v programu téměř všechny parlamentní strany a výjimky chce i hnutí ANO, které se dá označit za autora tohoto zákona. To chce z povinnosti vyjmout fyzické osoby s paušální daní a obratem do půl milionu ročně, veřejně prospěšné poplatníky s obratem do 1 milionu korun ročně, kteří v rámci pořádaných a dopředu nahlášených akcí evidují své tržby mimo prostory stálé provozovny vybavené EET, bufety ve školách a on-line platby.

Podle rezortu se přitom od prvopočátku v zákoně s možností některé subjekty vyjmout počítalo. „S tím, že v některých případech se takovéto specifické situace mohou objevit, bylo počítáno již při přípravě návrhu zákona o evidenci tržeb, proto zákon obsahuje v paragrafu 12 odstavci 4 zákonné zmocnění pro vydání nařízení vlády, které by vyňalo z povinnosti evidovat tržby, které naplňují výše uvedené striktně vymezené podmínky,“ dodal Vojtěch.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš měkne? Plánuje osekat vlastní vlajkovou loď EET

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články