Babiš měkne? Plánuje osekat vlastní vlajkovou loď EET

PŘEDVOLEBNÍ SLIBY

Babiš měkne? Plánuje osekat vlastní vlajkovou loď EETNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Neuběhl ještě ani rok od ostrého spuštění elektronické evidence tržeb (EET) a její autor předseda hnutí ANO Andrej Babiš už plánuje, jak ji změnit. Součástí předvolebního programu jsou i výjimky pro živnostníky s obratem do půl milionu, kteří platí paušální daň. Profesní organizace přitom v různých podobách toto navrhovaly ještě před tím, než ministerstvo financí v prosinci loňského roku evidenci spustilo.

„My tvrdíme od začátku, že smysl EET má, ale pro ty, co dělají stovky až tisíce transakcí denně. Pro ně je to systém, který může třeba i zjednodušit celý režim. Na druhou stranu pro mikrofirmy, které dělají desítky nebo jednotky transakcí denně, nebo pro ty nejmenší živnostníky je to systém zbytečný,“ uvedl pro server Echo24 předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podobný návrh měla i Hospodářská komora. „Už v počátcích diskuse o zavedení EET v České republice jsme apelovali na ministerstvo financí, aby přehodnotilo, které osoby by měly vůbec, anebo alespoň v prvních letech podléhat evidenční povinnosti. Prosazovali jsme, aby místo nepřehledných výjimek, koho, v jakém režimu a zda vůbec by se měla EET týkat, by stát měl zohledňovat obrat živnostníků a podnikatelů,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí komory Miroslav Diro.

Strana, která prosazovala v současné vládní koalici řadu významných změn pro podnikatele, jako je třeba kontrolní hlášení nebo už zmíněná evidence tržeb, nyní hlásá, že chce hlavně stabilní daňové prostředí. Právě v EET, jejímž „otcem“ je právě Babiš, už teď ale slibuje hnutí ANO změny. Babiš pravděpodobně při cestách mezi lidi pochopil, že evidence má řadu odpůrců, a to by mu mohlo v nadcházejících volbách uškodit.

Ze zákona, který měl „nastavit rovné podnikatelské prostředí“, chce nyní hnutí ANO některé podnikatele vyjmout. Hnutí se vrací ke staršímu Babišovu návrhu, podle nějž by evidovat nemuseli menší živnostníci s paušálně určenou daní. Nyní slibuje, že evidovat nebudou muset fyzické osoby s paušální daní a příjmy do půl milionu ročně.

Babiš s Schillerovou vyměkli?

To už před spuštěním evidence navrhoval právě Havlíček, asociace by se ale nebránila i vyšší hranici. „Je otázka, jak přesně kvantifikovat mikrofirmu a živnostníky. My jsme navrhovali to udělat ne přes segmenty, ale právě přes hranici obratu 500 tisíc korun ročně. Velmi obdobně to mají i v Rakousku. Samozřejmě, kdyby to bylo 600 nebo 700, tak se zlobit nebudeme,“ dodal

Milionová hranice by dle něj byla moc vysoká. „Uznáváme, že nad milion to nemá kvůli DPH logicky význam. Kdyby hranice půl milionu byla od začátku, tak podle mého není takový humbuk kolem EET a mohlo to proběhnout ve větším klidu,“ dodal Havlíček.

Ten celou věc diskutoval s Babišem i s náměstkyní ministra financí Alenou Schillerovou. „Rozebírali jsme to jak s panem Babišem, tak s paní náměstkyní Schillerovou. A řekl bych, že se ty názory čím dál více sbližovaly. 500 tisíc je částka, která se ještě zdaleka nedotýká DPH, od hranice DPH jednoho milionu je to natolik vzdálené, že daňový únik prakticky nehrozí. Stejně tak to nijak nenaruší konkurenční prostředí, ten, kdo dělá obrat stovky korun denně nemůže nikoho ohrozit,“ uvedl.

Hospodářská komora by posunula pomyslnou hranici klidně ještě výš. „Požadovali jsme, aby povinnost evidovat tržby elektronicky se alespoň dočasně nevztahovala na drobné podnikatele s ročním obratem do dvou milionů korun, tedy tzv. paušalisty u daně z příjmů fyzických osob, anebo alespoň do jednoho milionu korun plátce DPH,“ uvedl Diro.

Drobní podnikatelé ale nejsou jediní, pro které Babiš plánuje výjimku. Dostat by ji měli také veřejně prospěšní poplatníci s obratem do milionu ročně, kteří si už dnes na evidenci hodně stěžovali, školní bufety, e-shopy a prodejci vánočních kaprů. Další změnou v EET by mělo být to, že v provozovnách už nebudou muset viset informační tabule, že zde evidence probíhá. Ty nyní ze zákona musí mít každý na viditelném místě. Pokud ceduli nemá, hrozí mu za to pokuta. Nově také měli evidovat i zahraniční poplatníci na našem území, na něž se doposud zákon nevztahoval.

Poslední navrhovaná změna by se týkala účtenky. V zákoně není stanoveno, zda může být elektronická. Někteří prodejci toho proto využili a účtenky netiskli a dávali je jen v elektronické podobě. Hnutí chce prosadit, aby si zákazník mohl vybrat mezi papírovou a elektronickou účtenkou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ,Komunistů a anoistů se nebojíme!‘ TOP 09 sází ve volbách na slogany

Boj proti korupci, nízké daně, vyšší mzdy. ANO představilo svůj „odlišný“ program

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články