Boj proti korupci, nízké daně, vyšší mzdy. ANO představilo svůj „odlišný“ program

Boj proti korupci, nízké daně, vyšší mzdy. ANO představilo svůj „odlišný“ programNOVÉ
Domov

Volby do Poslanecké sněmovny 2017

Michaela Cápová

Boj proti korupci, zrušení superhrubé mzdy, nízké daně a vyšší platy třeba pro učitele, vyšší důchody nebo ochrana národní identity. Hnutí ANO představilo svůj program pro podzimní sněmovní volby, které šéf strany označil za nejdůležitější volby v historii Česka. Babiš tvrdí, že je tento program tradičním politikům úplně cizí. Pravdou však je, že program nazvaný „Teď nebo nikdy“ se příliš neliší od programu „tradičních politických stran“, proti kterým se vymezuje.

Andrej Babiš využil svůj proslov k představení programu k tomu, aby se vrátil k událostem posledních dní. Mandátový a imunitní výbor totiž poslancům doporučil, aby jej vydali k trestnímu stíhání policii kvůli podezření z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo. „Jedná se o nejdůležitější volby v historii České republiky,“ prohlásil Babiš a dodal, že „ho nezastraší“. „Já to nevzdám,“ prohlásil.

„Vždycky se nám smáli, že nemáme program. Tak tentokrát máme program skvělý. Na 4 roky,“ dodal Babiš a nezapomněl připomenout knihu O čem sním, když náhodou spím, kterou představil v červnu. „Určitě jste všichni slyšeli o téhle knížce. Rozdali jsme jí 200 tisíc. Ty odezvy jsou skvělé,“ řekl Babiš s tím, že kdyby si politici po roce 1990 vzali poradce a naučili se, jak se to dělá, mohli jsme republiku, o které v knize sní, už dávno mít.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Hnutí ANO chce stát řídit s péčí řádného hospodáře, jako firmu, proto píše o tom, že chce zavést ověřené postupy z podnikání. „Centrální nákup, koncentraci majetku na jedno místo, centralizace IT a digitalizaci,“ píše se v programu. „Stát by měl skutečně fungovat jako rodinná firma,“ zopakoval v neděli Babiš.

Za současných podmínek a situace v eurozóně nechce ANO přijímat euro. Zaměstnancům chce zrušit nynější tzv. superhrubou mzdu a nahradit ji dvěma sazbami daně z příjmů 19 a 23,35 procenta z hrubé mzdy. V současné době platí zaměstnanci daň z příjmů 15 procent vyměřené z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To odpovídá sazbám 20,1 a 23,35 procenta. Pro zaměstnance chce ANO zavést výdajový paušál ve formě slevy na pojistném, představovat by měl 500 korun měsíčně.

Mezi další programové priority ANO patří snížení počtu ministerstev z 16 na 13 nebo zrušení dvoukolových voleb do Senátu. Od jednokolového hlasování si ANO slibuje snížení nákladů a vyšší volební účast. Zrušit by se podle představ ANO měly funkce ministra pro lidská práva a legislativu, ministra pro vědu a výzkum a spojit by se mělo ministerstvo zemědělství s ministerstvem životního prostředí. ANO se rovněž odpolitizovat Legislativní radu vlády.

Hnutí chce také zavést klouzavý mandát pro poslance i senátory. Pokud se poslanec nebo senátor stane členem vlády, musí své místo přenechat náhradníkovi a věnovat se řízení svého resortu, stojí v programu. Nyní si řada ministrů svůj poslanecký nebo senátorský mandát ponechává.

„Jako jediní máme v programu, že chceme bojovat proti korupci,“ uvedl Babiš a dodal, že nutná je i centralizace a digitalizace státní správy a zopakoval, že příkladem by nám v tom mělo být Estonsko se svým e-governmentem.

Dále chce ANO rozlišit lidi, kteří parazitují na pobírání sociálních dávek, opravit školy, nemocnice nebo domovy pro seniory a vybudovat stovky kilometrů dálnic. ANO chce také prosadit zákon o klíčových stavbách a zjednodušit pravidla pro výstavbu novým stavebním zákonem i novým zákonem o veřejných zakázkách.

Bezpečnost na prvním místě

Hnutí ANO v programu dále zdůrazňuje nutnost uzavření vnější evropské hranice a důsledné obrany proti nelegální migraci. „Lidé se musí cítit bezpečně. Musíme bojovat za bezpečnost našich lidí, o bezpečnost Evropy,“ řekl Babiš. V oblasti bezpečnosti zmínil také boj proti terorismu, za významné pokládá i prosazování české národní identity v Evropské unii a spolupráci s NATO.

Ministr obrany Martin Stropnický pak dodal, že by hnutí rádo do škol vrátilo brannou výchovu. Ta by se ale podle něj měla lišit od formy, která byla v dobách socialismu. A z programu rovněž vyplývá, že chce ANO navyšovat peníze pro zpravodajské služby na 2 % HDP a mít až 35 tisíc vojáků vybavených špičkovou technikou.

Program pro oblast sportu představil Milan Hnilička, bývalý hokejový brankář a vítěz z Nagana. „Nikdo z nás není spokojený se současnou situací ve sportu,“ řekl Hnilička s tím, že stěžejní je vytvořit „Agenturu na podporu a řízení sportu“. „Sport je třeba odpolitizovat,“ dodal a uvedl, že problémem je podle něj nevyjasněné financování a celková koncepce sportu.

Proti ČSSD i ODS

V úvodu 44stránkové programu Babiš píše, že už hnutí ANO není tak naivní jako před čtyřmi roky, kdy se do parlamentu dostali poprvé. „Víme, že vládu ve skutečnosti neřídí premiér, ale nejrůznější zákulisní skupiny, lobbisté a poradci,“ píše Andrej Babiš a strefuje se do ODS a ČSSD. „Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti a budeme pracovat pro lidi a naši zemi,“ dodává šéf ANO.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Pavučina výmluv: Jak se měnily výroky Andreje Babiše kolem Čapího hnízda?

Související články