Diplomat Füle dostal vysoký post v čínské CEFC

Füle do dozorčí rady

Diplomat Füle dostal vysoký post v čínské CEFCNOVÉ
Diplomat Štefan Füle Foto:

Foto: Wikipedia Commons / EU Info centar

1
Domov

drb

Tříčlennou dozorčí radu CEFC Group Europe doplní diplomat a bývalý evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie Štefan Füle (55). Do funkce nastoupí k 23. říjnu, oznámila čínská investiční společnost CEFC.

„Dlouhodobým plánem CEFC je využít ČR jako bránu do Evropy,“ uvedla Marcela Hrdá, výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company. Společnost dnes působí přímo či nepřímo ve více než deseti evropských zemích.

Kromě řady diplomatických misí například v Litvě nebo ve Velké Británii vykonával Füle také funkci ministra pro evropské záležitosti a prvního náměstka ministra obrany. V letech 2010 až 2014 byl evropským komisařem zodpovědným za rozšíření a sousedskou politiku. Do roku 1989 byl Füle členem KSČ a ve Fischerově vládě působil v roce 2009 jako nestraník za ČSSD.

CEFC v Česku zaměstnává přes 4000 lidí, dosud zde uskutečnila investice za 36 miliard korun a výše dokončovaných investic je 17 miliard korun. Zástupcem CEFC pro Evropu je Jaroslav Tvrdík (ČSSD). V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.

Čtěte také: Zeman bude po volbách zdržovat, sněmovnu svolá s využitím maximální lhůty