1 Brněnské volby

Volby v Brně vyhrálo ANO, preferenční hlasy sbíral Fiala z ODS

NOVÉ

Témata: , ,

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které aktuálně drží pozice primátora druhého největšího města v Česku i jihomoravského hejtmana. Získalo však jen 24,55 procenta, tedy méně než v celém Česku, kde atakovalo hranici 30 procent. Nejvíce preferenčních hlasů nasbíral v Brně předseda ODS Petr Fiala, dostal jich 6413, zjistila ČTK ze serveru volby.cz.

Za ANO se v Brně umístila ODS se ziskem 15,4 procenta, následují Piráti, SPD, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09. Nad pěti procenty zůstali ještě komunisté. Starostové a nezávislí pětiprocentní hranici v Brně nepřekročili.

Přes 4000 preferenčních hlasů nasbíral brněnský primátor Petr Vokřál, který figuroval na posledním místě kandidátky ANO. Na zisk poslaneckého mandátu to však zřejmě stačit nebude. Navíc Vokřál předem avizoval, že by se mandátu vzdal.

Poslancem se však nejspíš stane Vokřálův předchůdce Roman Onderka. Kandidoval na šestém místě v barvách sociální demokracie. I díky 1853 preferenčním hlasům od brněnských voličů poskočil na druhé místo za lídra Bohuslava Sobotku.

Výraznou podporu v podobě 3068 preferenčních hlasů dostal v Brně veterán komunální a krajské politiky, bývalý náměstek primátora, hejtman a senátor Stanislav Juránek z KDU-ČSL. Také on se patrně stane poslancem.

Pouze 2,4 procenta hlasů mají v Brně ve sněmovních volbách zelení, kteří jinak stabilně zasedají v městském zastupitelstvu a momentálně pracují také ve vedení města.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nejvíc preferenčních hlasů: Babiš, Klaus ml. a Schwarzenberg

ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, v parlamentu bude 9 stran


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.