ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, v parlamentu bude 9 stran

SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Volby překopaly politickou mapu, v parlamentu bude 9 stranAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš po volebních vítězství Foto:

Foto: Printscreen z ČT24

15
Domov
Sdílet:

Volby do Poslanecké sněmovny zcela překreslily dosavadní politickou mapu. Velké vítězství v nich slaví Andrej Babiš se svým hnutím ANO i další nesystémové strany. ČSSD jako vítěz minulých voleb zcela propadla.

VOLBY MINUTU PO MINUTĚ


23:31 Zvažovaná koalice lidovců a STAN by získala 22 mandátů
Kdyby KDU-ČSL kandidovala do Sněmovny v koalici se Starosty a nezávislými, jak obě strany původně zvažovaly, získala by tato koalice podle výpočtu ČTK 22 mandátů. Ze spolupráce však sešlo, obě strany kandidovaly samostatně a v součtu tak nyní mají jen 16 mandátů. Dvoučlenná koalice by musela získat alespoň deset procent hlasů. V součtu oba politické subjekty při samostatné kandidatuře získaly 10,98 procenta hlasů.


23:10 Babiš mezi možnými partnery pro koalici zmínil i Okamuru
Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš mezi možné partnery pro koalici zmínil ODS, STAN, Piráty a SPD. “My máme blízko k ODS, ke hnutí STAN i k Pirátům. Samozřejmě i některé programové věci Tomia Okamury jsou pro nás dobré,” uvedl Babiš v rozhovoru pro iDnes.cz.

21:58 V cizině Češi hlasovali pro TOP 09
Ve volbách českých poslanců na zahraničních zastupitelských úřadech se dařilo zejména TOP 09 a Pirátům. TOP 09 získala největší podíl hlasů v Evropě, Americe, Asii i Africe, z jednotlivých zemí ve Spojených státech, Belgii, Německu, Rusku a na Slovensku. Piráti byli v šesti zahraničních volebních oblastech druzí, vyhráli v Austrálii a Oceánii. ANO vyhrálo pouze v Afghánistánu. 

21:25 ANO a druhou ODS dělí největší rozdíl v historii sněmovních voleb
Zhruba 18 procent, které dělí ANO a ODS, je nejvyšší rozdíl mezi vítězem a druhou stranou v historii voleb do Poslanecké sněmovny. V roce 1992 ve volbách do předchůdkyně Sněmovny, České národní rady, měla ODS před druhým Levým blokem náskok 15,7 procenta.

20:33 ANO vyhrálo sněmovní volby se ziskem 29,7 procenta hlasů
Vítězné hnutí ANO dostalo v letošních volbách do Sněmovny 29,7 procenta hlasů. Druhá ODS obdržela 11,3 procenta, Piráti 10,8 procenta hlasů. Vyplývá to z propočtů ČTK. Do konečných výsledků hlasování chyběly dnes před 20:00 informace z šesti volebních okrsků. SPD Tomia Okamury volilo 10,6 procenta lidí, KSČM 7,8 procenta. ČSSD získala 7,3 procenta hlasů, KDU-ČSL 5,8 procenta, TOP 09 pak 5,3 procenta a STAN 5,2 procenta hlasů.

19:46 Gazdík: Voliči chtějí změnu, TOP 09 by měla začít u sebe
„Je jasné, že voliči chtějí změnu. Že chtějí jiný politický styl a že nechtějí zaprděné politiky, kteří už sedí ve sněmovně 20 let. Je načase, aby si to ty kamenné strany uvědomily. TOP 09 by měla začít u sebe,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík na dotaz Echo24, co říká výsledkům tradičních stran. Mezi takové se dle jeho slov neřadí. „Tím, že my vznikáme odspodu, že nejsme ani pražská strana ani nesedíme v parlamentu už 20 let a že máme celou řadu nových lidí, se my mezi kamenné strany nepočítáme. Počítáme se mezi demokratická hnutí,“ dodal.19:15 ANO bude jednat se všemi stranami 
Babiš na tiskové konferenci působil uvolněným dojmem a vtipkoval se svými stranickými kolegy. Několikrát děkoval například svým voličům, členům hnutí či volebním lídrům. Přítomným novinářům sdělil, že o vládní koalici bude jednat se všemi ostatními stranami. SMS zprávou pak měl pogratulovat všem předsedům poslaneckých stran, které se dostaly do sněmovny. Poděkoval také Marku Prchalovi, který je autorem většiny Babišových příspěvků na sociálních sítích a také jeho předvolební knihy O čem sním, když náhodou spím. Prchala pozval na pódium se slovy „Máro kde jste? Pojďte sem,“ a následně ho políbil na tvář. Nezapomněl zmínit, že hnutí ANO vyhrálo „navzdory dezinformační kampani.“

 


18:44 KSČM: S hnutím ANO vládnout nechceme
Předseda KSČM Vojtěch Filip na večerní tiskové konferenci oznámil, že si strana je vědoma toho, že neuspěla. Komunisté podle jeho slov výsledek voleb kriticky zanalyzují. “Je zřejmé, že KSČM v těchto volbách neuspěla, jak jsme si přáli. Z nálady ve společnosti těžily jiné subjekty. Uvidíme, jaká bude praxe politiky a následný postup vítěze. KSČM může slíbit jediné, že nesleví ze svých programových principů a bude dále pracovat na plnění volebního programu. Nejsme ti, kteří budou určovat tón. Budeme jednat tak, abychom v politické soutěži výsledek co nejlépe zrealizovali. S hnutím ANO ale do vlády nechceme, protože se programově rozcházíme,” řekl Filip.

18:40 Starostové počítají s opozicí
Předseda Starostů Petr Gazdík svou stranu rovnou poslal do opozice. „My neměníme postoje před volbami a po volbách. To, co jsme slíbili, tedy, že nepůjdeme s hnutím ANO do koalice, dodržíme. V demokracii je nejdůležitější dobrá opozice a my budeme dobrou opozicí.“ Podle Gazdíka je hlavní nadále prosazovat program, který si STAN stanovili a „nehádat se“. Celostátní lídr Jan Farský jeho slova vzápětí stvrdil. „Dopředu jsme avizovali, že pro nás jsou nepřijatelnými partnery nedemokratické strany, tedy ANO, Okamurovci a komunisté,“ sdělil novinářům.

 

18:37 Schwarzenberg: Zachránila nás Praha
“Tohle není úspěch, proto jsem tady vystoupil sám,” uvedl Kalousek po tiskovce. Přítomní členové TOP 09 si však hlasitým potleskem a skandováním vynutili, aby jim pár slov řekl ještě čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. “Zachránila nás Praha,” prohlásil Schwarzenberg a poděkoval všem voličům. 

18:25 Kalousek ocenil Feriho
“Nikdy jsem nezažil kandidáta, který v předvolební kampani odpracoval tolik jako Dominik Feri,” ocenil Kalousek Feriho, který se jako nejmladší poslanec v historii Česka dostane do Poslanecké sněmovny. “Jsem velmi rád, že je v našich řadách a ten úspěch mu přeju,” dodal.

18:30 Fiala: Odmítám vyjednávání s ANO
„ODS nebude vyjednávat s ANO o sestavení vlády,“ řekl předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci. V současné chvíli jsou sečteny téměř všechny hlasy. Hnutí ANO s největší pravděpodobností získá 78 mandátů, ODS 25 mandátů. K sestavení vlády by tak dohromady měli dost hlasů.

18:27 Zaorálek: Jsme připraveni hájit program v opozici 
“Obávám se o to, kdo bude v naší zemi hájit princip solidarity třeba v důchodovém systému, ve zdravotnictví. Tyto principy je potřeba je chránit. A já mám určitou obavu z toho, jestli tyto principy budou zítra v této zemi bráněny,” uvedl po tiskové konference lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Platí podle něj to, co už řekli, že nepůjdou do vlády nebo nebudou jednat o vládě, ve které by ústavní funkce měli lidé, kteří jsou obvinění. “Pokud se to dnes rýsuje, tak s jistotou v takové vládě být nemůžeme”, dodal s tím, že je ČSSD připravena hájit svůj program v opozici.

18:25 Farský: 5 procent je úspěch, i když jsme doufali ve víc
Překročení pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Poslanecké sněmovny považuje celostátní lídr Starostů a nezávislých Jan Farský za dobrý výsledek. „Naše ambice byla minimálně 7 procent, velký úspěch by byl 10. Tak dobrý výsledek, v jaký jsem doufal, se nepodařil, ale i tento považuji za úspěch.“

18:07 Prezidentský kandidát Drahoš mluví o největší změně
„V prvé řadě děkuji všem, kteří k volbám přišli a dali tím najevo, že jim osud této země není lhostejný. 
Važme si toho, že můžeme ve svobodných volbách vyjádřit svůj názor. Jde na první pohled o největší změnu od roku 1989. Zdá se, že pro nejbližší období skončilo tradiční střídání vlád pravice a levice. Tento výsledek ale nesmí vést ke změně základních hodnot a orientace naší země. Proto si přeji, aby teď všichni zúčastnění postupovali v duchu Ústavy a ve prospěch občanů této země,“ uvedl Jiří Drahoš.

18:03 TOP 09 přeskočila Starosty
Ve volebním štábu se hlasitě slaví další malý úspěch: strana přeskočila v počtu získaných hlasů Starosty.

17:50 Horáček se u úspěchu ANO obává nebezpečí opojení moci
K výsledkům voleb se vyjádřil také kandidát na prezidenta Michal Horáček. „Jsme svědky podivuhodného úkazu, vítěz voleb je nesmírně silný. To jsme tady neměli,“ poznamenal. ANO si podle něj může vybrat jakéhokoli koaličního partnera, kterého navíc bude moci kdykoli vyměnit. „Něco takového je bezprecedentní. S takovou obrovskou mocí se pojí obrovská odpovědnost. Je možné, že takovou silnou politickou pozici lze využít velmi prospěšně, třeba konečně udělat důchodovou reformu,“ řekl Horáček. Zároveň vidí nebezpečí opojení moci. Jako důležitou proto vidí úlohu příštího prezidenta, který může být protiváhou systému a případná nebezpečí eliminovat.

Foto:

FOTO: Echo2417:40 Chovanec: Svoláme mimořádný sjezd
„Musíme se zamyslet, co dál. ČSSD velmi poctivě 4 roky pracovala ve vládě, nepodařilo se nám to propagovat, chybu tedy hledáme u sebe. Hodně dobrého, co tato vláda pro zemi udělala, pocházelo z dílny sociálních demokratů,“ uvedl na tiskové konferenci předseda strany Milan Chovanec. Také uvedl, že na jaře příští roku svolají mimořádný sněm, aby současné vedení obhájilo svoji pozici před členy. 

17:33 Topka propadla euforii
Nálada v TOP 09 dosáhla euforie. Zaplněnou místností se ozývaly výkřiky souběžně s tím, jak stoupaly hlasy pro stranu. Při definitivním dosažení pětiprocentní hranice přítomní propukli v jásot, potlesk a skandovali. Čestný předseda Karel Schwarzenberg vše sledoval s ledovým klidem, pak se usmál a dopil svoji třetinku piva. Dominik Feri si plácal se všemi přítomnými. Předseda Kalousek v místnosti nebyl.


17:28 U KSČM se mluví o neúspěchu
V ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí v Praze, kde sídlí Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy, prozatím není moc veselo. Před novináře zatím představitelé strany nepředstoupili. Komunisté si oproti předchozím volbám výrazně pohoršili. V současných volbách získali necelých 8 % hlasů.

17:26 TOP 09 nakonec uspěje
Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu právě překonala TOP 09.

17:25 Bartoš je připraven jít do opozice. Deseti procentům navzdory
„Jsme připraveni na to být v opozici,“ řekl šéf Pirátské strany Ivan Bartoš. „Ukazujeme to už i teď v Praze. Ale myslím si, že naše pozice opoziční strany by byla velmi silná. Byli bychom nejsilnější opoziční stranou.“ Na brífinku s novináři dodal, že největší síla Pirátů podle něj spočívala v jejich transparentním jednání. Udivilo ho také, proč pro tradiční strany nebylo už před čtyřmi lety to, co dělají Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, alarmující. „A nejsme naivní ani alibističtí. Odklizení těchto pánů a převzetí strany třeba Martinem Stropnickým situaci nevyřeší,“ doplnil. Hlavní prioritu ve sněmovně potom podle něj má zjednodušení legislativního procesu.

 

17:25 Matěj Stropnický rezignoval
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický rezignoval na funkci šéfa strany a okamžitě odstoupil.

17:15 Do TOP 09 chce vstoupit europoslanec Pospíšil
Do volebního štábu topky dorazil europoslanec Jiří Pospíšil, který oznámil svůj vstup do strany. “Řekl jsem,ze vstoupím, až bude straně nejhůř,” uvedl politik, který se europarlamentu dostal jako nestraník s podporou TOP 09 a Starostů. “Strana dneškem určitě nekončí. Čekají nás další výzvy,” řekl s tím, že otázka na kandidaturu na předsedu strany je předčasná. “Teď je třeba podpořit stranu, aby přečkala,” dodal Pospíšil.

17:09 Nálada ve štábu TOP 09 je napjatá
TOP 09 s napětím očekává, jestli pokoří pětiprocentní hranici a probojuje se do sněmovny. Po sečtení 93,48 hlasů má zatím 4,83 % hlasů. Pomoci by ji ale tradičně mohly hlasy ze zahraničí. Předseda strany Miroslav Kalousek se zhruba o půl čtvrté z volebního štábu vytratil. Volby od té doby komentoval pouze na Twitteru. 

17:03 Brichta zazpíval Okamurovi hymnu
Českou hymnu přišel do volebního štábu Okamurova hnutí v pražském Karlíně zazpívat rocker Aleš Brichta.


17:00 Sobotka je zklamán ze získaných hlasů i celkového výsledku voleb
Premiér Bohuslav Sobotka je zklamán z počtu hlasů, které ČSSD získala, i z celkového výsledku voleb. Znepokojuje ho vzestup extremistických stran. Volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek považuje výsledek strany za špatný. Počet získaných hlasů podle něj nejvíce vypadá na odchod do opozice. 

16:50 Faltýnek: Oslovit bychom měli stávající koaliční partnery
“Budu navrhovat, abychom primárně oslovili dosavadní koaliční partnery, tedy sociální demokracii a KDU-CSL,” uvedl první místopředseda hnutí ANO. Dnes se sejde předsednictvo hnutí a rozhodne o dalším postupu, dodal Jaroslav Faltýnek. Hnutí chce podle Faltýnka navrhnout debatu se všemi subjekty, které se dostanou do Sněmovny. “Jsem rád, že lidé neuvěřili všem pseudokauzám, které se na nás poslední dobu hrnuly,” uvedl Faltýnek.

16:47 U Pirátů vládne uvolněná atmosféra
Členové a příznivci Pirátské strany se v prostorách svého štábu chovají uvolněně. Podporovatelé strany reagují na desetiprocentní výsledek Pirátů hlasitým skandováním. Před čtvrtou hodinou vystoupil předseda strany Ivan Bartoš s komentářem k aktuálnímu vývoji. „Byl to odvážná cíl, byl to smělý cíl, ale nebyl to nereálný cíl. Když vidím nízké výsledky tradičních stran, myslím, že můžeme být hrdi na to, že jsme byli pokorní. Užijme si to, každý z nás udělal nějaký kus práce, je to naše práce, nikdo nám ji nekoupil.“

16:45 Ve štábu KDU-ČSL je stále napjatá atmosféra
Lidovci stále nemají nic jisté. Předběžné volební výsledky jim zatím přisuzují jen necelých šest procent. 1. místopředseda strany a ministr zemědělství Marian Jurečka zatím čeká, kolik křesťanští demokraté získají mandátů a zároveň nechápe úspěch SPD Tomia Okamury. „Zatím čekám na finální počet získaných mandátů. Hranice úspěchu či neúspěchu je pro mě 14 mandátů. Teprve nás totiž čeká dopočítávání v Praze a středních Čechách. Přiznám se, že nerozumím počtu získaných hlasů SPD. Pokud totiž někdo založí kampaň na strachu z migrace a počtu uprchlíků, kteří nikdy nebyli na území České republiky vpuštěni, tak hodně přemýšlím nad tím, proč lidé takového člověka volí. Samozřejmě je to i otázka na nás, jak, ke komu a s jakým úspěchem jsme v kampani komunikovali,“ řekl serveru Echo24 Jurečka.

16:25 Glosa Petra Holuba: Dostanou se do sněmovny TOP 09 a Starostové?
„ANO je suverénní vítěz. O rozměrech vítězství se však rozhoduje na opačném konci volebního žebříčku. První výsledky z velkých měst pomáhají TOP 09 a dosud nejde vyloučit, že do sněmovny s odřenýma ušima pronikne. Těsně nad pěti procenty se drží i Starostové a také o nich rozhodnou velká města. Hraje se tedy o patnáct až dvacet poslaneckých mandátů, o které se případné podělí ostatní, především populistická hnutí. Pokud Starostové a TOP 09 do sněmovny neproniknou, existuje reálná šance, že hnutí ANO bude mít většinu s SPD Tomia Okamury a že obě formace s komunisty získají ústavní většinu,“ píše komentátor Petr Holub.

Ve štábu TOP 09
Ve štábu TOP 09 Foto:

FOTO: Echo2416:21 Marksová už by se spokojila s 10 procenty
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová šance ČSSD příliš dobře nevidí. Uvedla, že by dobrým výsledkem mohlo být 10 procent. Dosavadní předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček uvedl k současným výsledkům, že už nějakou zásadní změnu neočekává. Vyjádřil se také bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Čekal jsem horší výsledek sociální demokracie, ale tak špatný ne,“ uvedl Dientstbier.

16:17 Vláda s Okamurou by byla nepřijatelná, říká Martin Stropnický
Podle ministra obrany Martina Stropnického dosavadní výsledky naznačují, že výsledek voleb pro hnutí ANO špatný nebude. Okomentoval i dosavadní druhé místo strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, koalice s SPD je dle Stropnického nepřijatelná. “Politika SPD je politika strachu, přehánění emocí a strašení lidí, otevřeně hovoří o vystoupení z EU, to je nepřijatelné,” uvedl Stropnický.

16:11 ODS odmítá spolupráci s ANO a KSČM, s SPD by byla komplikovaná
Občanští demokraté podle místopředsedy strany Martina Kupky vylučují spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše, které se zřejmě stane vítězem sněmovních voleb, a komunisty. Názory předsedy SPD Tomia Okamury považuje Kupka za natolik odlišné, že by spolupráce s ním byla „extrémně komplikovaná“.

16:05 Ve štábu lidovců už atmosféra příliš růžová není
Po půl čtvrté předstoupil před novináře předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Preference v posledních minutách lidovcům klesají, stejně tak jako nálada ve volebním štábu v paláci Charitas. “Čísla nejsou taková, jaká jsme očekávali. Počkáme, jak to dopadne po celkovém součtu. Po sedm let byl vždycky lepší výsledek než ve volbách předcházejících. Zatím to tak nevypadá. Byl bych rád, aby to bylo před šest procent. Je evidentní, že někteří voliči odešli. Možná byli naštváni z toho, že nevydržela naše koalice se STAN. To si však teprve zanalyzujeme. Na pátek máme svolánu celostátní konferenci.  

15:55 SPD se k incidentu s novináři nechce vyjadřovat
Hnutí Svoboda a přímá demokracie neudělila akreditace do volebního štábu třem médiím, dalších 70 naopak akreditaci dostalo, řekl novinářům místopředseda Radim Fiala. Hnutí se k sobotním konfliktům s novináři nechce vyjadřovat. „Teď to nebudu komentovat. Odpovědi k celému incidentu dostanete v příštích dnech v tiskové zprávě,“ řekl Fiala.

15:55 V ODS se začíná slavit
Ve chvíli, kdy ODS v průběžném sčítání přesáhla desetiprocentní hranici, se ve štábu citelně uvolnila nálada a zazněl i potlesk. “Upřímně, jsme nerovózní, ale jsme také mírně optimističtí. V Praze je opravdu sečteno velmi málo výsledků, nějakých 6 procent,” uvedla pro server Echo24 první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. 

15:52 ODS je zatím se svým výsledkem spokojena
Já pevně doufám, že to číslo půjde ještě daleko a všechny ty zkušenosti z předcházejících voleb tomu nasvědčují tomu, že by to tak mělo být. Teď jsou sečteny ty menší okrsky a my máme tradičně větší podporu ve větších městech,” uvedla pro server Echo24 dvojka na středočeské kandidátce bývalá senátorka Veronika Vrecionová. Občanští demokraté mají v průběžných výsledcích 9,88 procenta. Jako úspěch si přitom vytkli dvojciferný výsledek.

15:50 Sociální demokraté zatím nejsou nadšení
Ve štábu ČSSD zatím nepanuje příliš dobrá nálada. Podle prvních sečtených výsledků mají totiž sociální demokraté jen 7,78 procenta. Tradičně přitom vždy brali více hlasů na začátku, když jsou sečtené menší okrsky. 

15:42 Miroslav Kalousek nervozní není
Předseda TOP 09 uvedl, že mu průběžné výsledky voleb zatím neposkytují důvod k nervozitě. “Byť je sečteno 15 % hlasů, tak je velmi pravděpodobné, že nesystémové nebo ne zcela demokratické strany, ANO, KSČM a SPD, mohou mít víc než 50 % a to je samozřejmě důvod k obavám. Bez ohledu na to, jaký bude výsledek TOP 09,” uvedl a dodal, že je přesvědčený o tom, že topka přesáhne pětiprocentní hranici. Za úspěch by Kalousek hodnotil dvouciferný výsledek.
 

15:40 Lídr Pirátů Bartoš věří v 10procentní výsledek
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v rozhovoru s novináři uvedl, že stále věří v pokoření desetiprocentní hranice. „Určili jsme si, že chceme dosáhnout 10 %, není sečteno ještě ani 20 procent hlasů a jde o menší obce, takže věřím, že 10 procent dáme,“ nechal se slyšet.

15:34 Po sečtení čtvrtiny okrsků vedlo ANO před SPD a KSČM
Po sečtení desetiny okrsků vedlo ve sněmovních volbách hnutí ANO s 31,8 procenta hlasů. Hnutí Svoboda a přímá demokracie mělo na druhém místě 11,5 procenta a třetí KSČM 9,1 procenta. Do Sněmovny by se dostalo osm uskupení.

15:25 Gazdíka současné výsledky děsí
“Vítězství ANO se tak nějak očekávalo, ale na druhém a třetím místě SPD a KSČM je něco, z čeho mi běhá mráz po zádech,” uvedl Gazdík novinářům při příchodu do volebního štábu STAN. Ostatní demokratičtí politici dle jeho slov musí zapomenout na dosavadní rozepře a udělat vše pro to, aby se demokracie v zemi udržela.

15:20 Suverénem parlamentu se stává ANO 
První postřehy komentátora Echo24 Petra Holuba. „Vítězná strana pod třiceti procenty, další čtyři strany těsně nad nebo těsně pod deseti procenty, tři s odřenýma ušima nad pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny, jedna strana těsně pod ní. Takový výsledek parlamentních voleb zaznamenali Slováci loni v březnu a tomu odpovídají takřka do detailu první průběžné výsledky v Česku. Ukazují to přinejmenším průběžné výsledky z dvanácti procent volebních okrsků a prognóza agentury Median. V této obecné rovině se na výsledku už mnoho nezmění. Na Slovensku to znamenalo, že se u moci udrží premiér Robert Fico ze strany Smer, která však musela přibrat další dvě strany do koalice. V Česku to znamená politický převrat prvního řádu. Suverénem parlamentu se podle výsledků stává hnutí ANO Andreje Babiše, kterému na rozdíl od slovenských kolegů přeje i systém přepočtu hlasů na mandáty. Teoreticky mu bude stačit jediný partner,“ píše Petr Holub.    

15:12 Web ČSÚ s výsledky voleb vypadl
Web volby.cz, na kterém Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejňuje výsledky hlasování ve sněmovních volbách, dnes kolem 14:40 vypadl. Chyba je u externího dodavatele, zpracování pokračuje normálně. Funguje web volbyhned.cz. Na twitteru to uvedl ČSÚ.

15:02 U Okamury už je klidněji
Ve štábu u Tomia Okamury už je situace klidnější. Ani tak však členové SPD nepouštějí novináře dovnitř. A to ani ty, kteří měli vyřízené akreditace. “Nepustí nás dovnitř protože prý lžeme,” hlásí fotoreportér deníku Echo24.  Akreditace přitom SPD rušila na poslední chvíli, například serveru Info zrušila akreditaci o půlnoci. 

14:36 Kolem 15. hodiny bude odhad finálních výsledků Medianu
Nova ve dvě hodiny zveřejnila průzkum STEM, který proběhl v pátek, odpovídá ovšem datům z průzkumu, které Nova publikovala už v pondělí. První prognózu výsledku slibuje agentura Median v patnáct hodin nebo záhy poté a bude ho přebírat většina médií včetně Seznamu a České televize. Prognózu experti Medianu vypočítají z prvních sečtených okrsků a postupně se bude aktualizovat. Obdobný model připravuje agentura STEM pro Novu.  

14:35 U Okamury řeší situaci policie
Štáb SPD Tomia Okamury si vyšlápl i na reportéra Echo24. „Můžete opustit tento prostor! Ještě jednou sem vlezete, tak vás vyvedeme,“ vykřikují členové štábu na shromážděné novináře před hotelem Čechia na Invalidovně, kde je asi 30 novinářů z různých redakcí. Policii na novináře přivolal policejní rada Staník, člen SPD, který požádal, aby policie novináře vyvedla. 

Foto:

FOTO: Jan Zatorsky14:21 Ministr pro lidská práva Jan Chvojka doufá v 15 procent pro ČSSD
„Neúspěch by bylo nějakých deset procent. Hranice úspěchu je patnáct procent plus,“ řekl Chvojka.

14:20 Ve štábu SPD zasahovala policie
Policie zasahovala kvůli novináři serveru INFO.cz, který neměl u SPD akreditaci. Server akreditaci měl až do včerejšího dne, kdy mu ji SPD zrušila.

14:17 ODS chce zaútočit na dvojciferný výsledek
Občanští demokraté by v těchto volbách rádi pokořili desetiprocentní hranici. Do volebního štábu už dorazila 1. místopředsedkyně Alexandra Udženija. Předseda strany Petra Fiala by měl dorazit před 16 hodinou. 

14: 16 Do štábu TOP 09 dorazil Kalousek i Feri
Ve volebním štábu TOP 09 v Café Louvre je už od 14. hodiny předseda strany Miroslav Kalousek, tak jedenadvacetiletý Dominik Feri. Ten by mohl být jedním z překvapeních voleb. Třebaže kandidoval z posledního místa pražské kandidátky, očekává se, že ho zejména mladí voliči vykroužkují na vyšší místa.

 

14:08 Do sněmovny se dostane osm stran, tvrdí volební model televize Nova
Z posledního volebního modelu televize Nova, který vycházel z údajů ještě z pátečního dopoledne, vyplývá, že se na prvním místě umístí hnutí ANO s výsledkem 26 – 27 procent hlasů. O druhé místo se podle modelu podělí KSČM a Okamurova SPD s 12 – 13 procenty, dále ČSSD s 9-10 procenty, ODS a Piráti 8-9 procent a do Poslanecké sněmovny by se dostala ještě TOP 09 a KDU- ČSL s 5 – 6 procenty.

Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

14:00 Volební místnosti se uzavřely
Komise začínají sčítat hlasovací lístky. Informace například i o počtu voličů následně postoupí ke zpracování výsledků Českému statistickému úřadu. 

13:20 V Opavě se bude hlasovat až do 15:00
Kvůli rannímu zpoždění o tři čtvrtě hodiny se v opavském volebním okrsku bude volit o hodinu déle. Protože se členové volební komise ani voliči nemohli kvůli problémům se zámkem dostat do budovy, a pak tam zkolabovala členka volební komise. Hlasování bylo spuštěno o tři čtvrtě hodiny později. Voliči zde mohou volit až do 15.00.

12:40 Volební účast ve většině krajů byla dopoledne kolem 50 procent
Volební účast ve většině krajů Česka se pohybovala dnes před 11:00 kolem 50 procent. Na některých místech dosahovala až k 60 procentům. Vyplývá to z informací ČTK od krajských úřadu a radnic. Volební účast v hlavním městě se v sobotu dopoledne pohybovala podle zpráv z jednotlivých radnic nad 50 procenty. V Praze 11 vystoupala účast dokonce již na 57 procent. Třeba Praha 6 hlásila 55,65 procenta a Praha 5 54,3 procenta.

12:04 O hlasování v Bruselu je zájem
V Bruselu mají voliči o české parlamentní volby zájem, fronta čekajících se v sobotu dopoledne táhla občas až před dveře výstavních prostor Českého centra, kde se hlasování tradičně koná. Volební komise zde má na svých seznamech přibližně 700 lidí, navíc už dorazilo také okolo 200 českých občanů s voličskými průkazy.

11:56 V Moravskoslezském kraji volič narušil pečeť urny
Okrsková volební komise v Žermanicích na Frýdecko-Místecku musela řešit neobvyklý incident. Volič tam narušil pečeť urny, vyndal z ní hlasovací obálku a ihned ji vrátil zpátky. Komise mu zabránila v další manipulaci s hlasovací schránkou a opět ji zapečetila.

11:17 Sobotka odvolil ve Slavkově u Brna
„Svůj hlas jsem odevzdal sociální demokracii,“ uvedl Sobotka. Podle něj jsou volby důležité a rozhodnou, zda se zachová sociální stát a jestli Česká republika udrží stávající prosperitu, nízkou nezaměstnanost a vysokou míru sociální soudružnosti, čehož dosáhla vláda vedená sociální demokracií v posledních čtyřech letech.

11:12 V hradeckém kraji zachyceny neplatné voličské průkazy
Při sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji byly v několika případech zachyceny již neplatné tiskopisy voličských průkazů. Lidé, kteří s nimi přišli, odvolit mohli. Ale až po té, co si volební komise u volební komise v místě bydliště voliče ověřila, že mu byl voličský průkaz skutečně vydán. Problém vznikl zřejmě tím, že ne všechny obce měly nové tiskopisy. voličských průkazů,“ řekla Blažková.

11:03 Odvolil kandidát na prezidenta Jiří Drahoš
„Apeluji na všechny, kteří se k volbám ještě nedostavili. Nebuďte lhostejní k vlastní budoucnosti,“ vzkázal Drahoš po odvolení v Lysolajích. V Roudnici nad Labem odvolil v sobotu dopoledne i další kandidát na prezidenta Michal Horáček.


10:20 Policie potvrdila zadržení osob v Chomutově
Policie se podle severočeské mluvčí Aleny Bartošové zabývá v Chomutově narušením průběhu voleb. „Dvě osoby jsou podezřelé z přestupkového jednání proti zákonu o volbách do Poslanecké sněmovny. Věc dále šetříme. Obě osoby byly po provedení nezbytných úkonů propuštěny,“ řekla Bartošová.

9:30 Výsledky budou známy večer
Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové volební komise začnou počítat hlasy. Výsledky většiny okrsků by měly být k dispozici ve večerních hodinách. „Rychlost zpracování celkových výsledků voleb záleží především na okrskových volebních komisích. Jejich zápisy je Český statistický úřad připraven přebírat od dnešní 14. hodiny. Nejmenší okrsky zpravidla začínají předávat své výsledky asi půl hodiny po ukončení hlasování. Nicméně konečný výsledek voleb je k dispozici až po odevzdání zápisu posledního okrsku,“ uvádí předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

8:30 Policie řešila republikána Sládka
Policie v Chomutově v pátek večer řešila předsedu republikánské strany Miroslava Sládka kvůli nepovolené kampani, kterou údajně porušil volební zákon. Informoval o tom dnes server Deník.cz. s odvoláním na Facebook strany. Podle něj policie dokonce Sládka zadržela a krátce před půlnocí propustila. Více píšeme zde.

8:10 Hlasovaly už dvě pětiny voličů
Podle odhadů volebních komisí odvolily první den už více než dvě pětiny voličů. Zájem je proto pravděpodobně vyšší než při předčasných volbách před čtyřmi lety. Někde už dokonce odvolilo více než 50 procent lidí.

Foto:

FOTO: Jan Zatorsky8:00 Lidé opět mohou volit
Po noční přestávce mohou lidé opět odevzdávat ve volebních místnostech své hlasy pro kandidáty do Poslanecké sněmovny. Volební místnosti se definitivně uzavřou ve 14 hodin.

 

První den voleb jsme ON-LINE sledovali zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Drastická pokuta pro Maďarsko a my

KOMENTÁŘ

Maďarsko dostalo pokutu za to, že komplikuje utečencům ze zemí mimo EU podávání žádostí o azyl. Pokutu 200 milionů eur, tedy pět miliard korun, vyměřil teď ...

00:07