1 Obchod s otroky

Tržiště s otroky na předměstí Tripolisu. Libye prošetří dražby migrantů

NOVÉ

Libyjská vláda prošetří případy prodeje do otroctví na svém území. Oznámil místopředseda libyjské vlády národní jednoty podporované OSN Ahmed Metig. Reagoval na dokument televize CNN z minulého týdne o zotročování uprchlíků směřujících do Evropy.

Metig vyjádřil po odvysílání dokumentu na facebooku znepokojení nad tím, že se „znovu objevil obchod s otroky na předměstí Tripolisu“. Oznámil, že jmenuje vyšetřovací komisi, která pomůže dostat viníky před soud.

Americká televize zdokumentovala dražby migrantů v Libyi. Na záběrech špatné kvality pořízených mobilním telefonem jsou dva mladí muži. Hlas nabízí „velké a silné chlapce vhodné pro práci na farmě“. Novinářka následně vysvětlí, že tito muži se prodávají za 1200 libyjských dinárů, tedy 400 dolarů za každého (asi 8600 Kč).

Reportáž vyvolala pobouření v afrických zemích a OSN. V Paříži v sobotu tuto situaci odsoudila na demonstraci asi tisícovka lidí, uvedlo podle agentury AFP zdejší policejní ředitelství.

Od pádu režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 využívají zdejšího bezpečnostního vakua a naprosté beztrestnosti převaděči. Do 300 kilometrů vzdálené Itálie se snaží dostat desítky tisíc lidí.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) připlulo do Evropy od letošního 1. ledna zhruba 156 000 migrantů a uprchlíků, (loni ve stejném období to bylo 341 000 lidí). Z toho 73 procent přistálo v Itálii. Asi 3000 lidí na cestě zahynulo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Syrská armáda znovu vyhnala islamistické radikály z BúkamáluT


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.