„Spravedlnost funguje.“ Němcová už četla žádost o vydání Babiše s Faltýnkem

Vydání Babiše s Faltýnkem

„Spravedlnost funguje.“ Němcová už četla žádost o vydání Babiše s FaltýnkemNOVÉ
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Členka mandátového a imunitního výboru a jeho bývalá předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) serveru Seznam Zprávy potvrdila, že už začala studovat policejní žádost o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Výbor se žádostí začne zabývat příští úterý. Členové výboru, který doporučí, zda by měli poslanci Babiše a Faltýnka vydat, mají žádost policie k dispozici od nového šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) od čtvrtka.

Termín projednávání novinářům potvrdil i předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor se v pátek podle Grospiče zabýval termínem a programem příští schůze. Na ní by měl nejprve jednat o tom, kolik bude mít místopředsedů, a následně je volit. „Pak bude na programu financování pro politické strany na základě výsledku voleb,“ uvedl Grospič.

Dalším bodem programu bude žádost o vydání Babiše a Faltýnka. Členové výboru by měli vybrat zpravodaje a rozhodnout o další proceduře. „Musí být dána možnost oběma poslancům, kterých se žádost týká, aby se vyjádřili. Lze očekávat, že padnou různé návrhy na postup, případně dožádání dalších materiálů,“ konstatoval Grospič.

„Jsem ráda, že žádost přišla. To je utvrzení v tom, že funguje spravedlnost,” nechala se slyšet Němcová. Výbor má další schůzku naplánovanou na úterý. Po ní by podle Němcové mohli poslanci začít případ Babiše a Faltýnka projednávat. „Pak to může jít velmi rychle. Do týdne, do dvou mohou být oba pánové požádáni, aby přišli na výbor a podali vysvětlení,” prohlásila.

Šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek novinářům řekl, že navrhne, aby podobně jako při minulém rozhodování o žádosti mohli poslanci požádat, aby se dostavili policejní vyšetřovatel či státní zástupce. „Já určitě bych se na to chtěl osobně povídat, protože se chci rozhodovat kvalifikovaně,“ řekl Michálek.

Novou žádost o Babišovo a Faltýnkovo vydání k trestnímu stíhání kvůli případu dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo doručila policie do Sněmovny v úterý. Bylo to ještě v době, kdy dolní komora neměla ustavený mandátový a imunitní výbor ani zvoleného předsedu. Výbor plnohodnotně vznikl ve středu, ve stejný den poslanci zvolili Vondráčka do čela Sněmovny.

Babiš postup policie očekával, zkritizoval jeho rychlost. Podle něj ukazuje na to, že jde o čistě politickou kauzu a že z něj „má korupční systém ohromný strach“.

Sněmovna oba poslance vydala k stíhání letos v září, v minulém volebním období. Potom, co Babiš a Faltýnek obhájili poslanecký mandát v říjnových volbách, nabyli v plném rozsahu imunitu a jejich trestní stíhání bylo přerušeno. O vydání k stíhání proto nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení. Pokud by poslance nevydala, policie by případně mohla pokračovat v jejich stíhání až potom, co by jim mandáty skončily.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu.

Čtěte také: Mandátový výbor vede stalinista, bezpečnostní člověk od Okamury

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články