Ústavní stížnost na spadnutí. Má zabránit krizi a rezignaci stovek komunálních politiků
Nutná novela zákona o střetu zájmů?
Někteří z nově zvolených poslanců už chystají stížnost k Ústavnímu soudu. Nelíbí se jim novela zákona o střetu zájmů, která nutí představitele obcí k „majetkovému striptýzu“. Údaje o jejich majetkových poměrech si totiž podle novely může prohlédnout na internetu úplně kdokoliv. Desítky starostů, místostarostů nebo radních proto raději na svoje funkce rezignovaly.
„Měla by to být poslanecká iniciativa, což se nám jeví jako nejrychlejší cesta. Do měsíce by měl být ten návrh připravený,“ uvedl pro Echo24 minulý týden Tomáš Chmela, tajemník Sdružení místních samospráv, která za připravovanou ústavní stížností stojí. Konkrétní jména ale říct nechtěl, protože by „to mohlo poškodit tu věc“.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Sdružení varuje, že pokud nedojde ke změně zákona, ubude kvůli tomu zájemců o funkce starostů a radních, a to zejména v menších obcích. Komunální představitelé budou „obětí každodenní závisti“, v horším případě i vydírání nebo krádeže. Hrozí prý také, že o funkce ve vedení obcí nebude zájem, a samospráva tak bude paralyzována. Důkazem oprávněných obav je například rezignace místostarostky Morávky na Frýdecko-Místecku Lenka Carbolová nebo místostarostky nedalekých Dobratic Ivy Spratkové.
Sdružení místních samospráv proto požaduje, aby o přístup k údajům o majetkových poměrech musel zájemce požádat správce registru přiznání, řekla poslankyně STAN a členka předsednictva sdružení Věra Kovářová. Zájemce by podle novely musel žádost zdůvodnit a aby příslušný komunální politik by o tom byl informován, dodala.
Stejný postoj k tomu má i Svaz měst a obcí. Podle předsedy svazu Františka Lukla by majetková přiznání starostů a radních měla být neveřejná a přístup k nim by měly mít jen kontrolní orgány, případně policie. I Svaz proto bude požadovat po vládě a parlamentu změnu zákona o střetu zájmů.
Poslední verze zákona o střetu zájmů byla přijata počátkem roku 2017 kvůli úpravě pravidel pro podnikající členy vlády a získala označení „lex Babiš“. Norma také stanoví, že majetková přiznání musejí komunální politici podat do konce listopadu. V červnu příštího roku mají podat přiznání o svých příjmech.