Česko nejméně zdravá země? Nesmysl, zastal se Čechů britský týdeník

Pochybná studie

Česko nejméně zdravá země? Nesmysl, zastal se Čechů britský týdeníkNOVÉ
Domov

ošm

Tvrzení, že Češi jsou nejméně zdravý národ na světě, je holý nesmysl, tvrdí britský magazín The Spectator. Nevychází z reality, kritizuje nedávnou studii, která vyhodnotila Českou republiku jako nejnezdravější zemi na planetě.

Magazín upozorňuje, že metodika studie byla naprosto chybná. Výzkumníci zkoumali, nakolik se v různých státech objevuje chování, které by teoreticky mělo vést ke špatnému zdraví. Vědci tedy měřili míru konzumace alkoholu, míru obezity a míru kouření. Studie ale již neověřovala, jestli se teorie nějak odrazila v realitě.

Díky tomuto způsobu měření na prvním místě skončil válkou rozvrácený Afghánistán. Na rozdíl od Česka je tam alkohol zakázaný, velmi málo žen kouří a kvůli nedostatku není velká šance, že by obyvatelstvo ztloustlo. Podobný je případ afrického Nigeru, který se v žebříčku „nejzdravějších zemí“ umístil jako třetí.

Přitom při srovnání směrodatnějších ukazatelů Česko vyplývá jako mnohem zdravější země. Předpokládaný věk dožití v Česku je 79 let, v Afghánistánu je to 61. Dětská úmrtnost v Česku je 0,3 procent, v Afghánistánu je 6,6 procent.

Jak upozorňuje časopis, Česká republika nepatří mezi nejméně zdravé země ani v rámci EU. Deset zemí z 28 má nižší předpokládaný věk dožití než Češi. Podle důvěryhodnější studie, která kromě nezdravého chování měří i takové ukazatele jako předpokládaný věk dožití, příčiny smrti, vysoký krevní tlak v populaci, míru očkování v populaci a další, tak jsou Češi třicátým nejzdravějším národem na světě. Pokud by se měřil pouze předpokládaný věk dožití, tak Česká republika vychází jako 35 nejzdravější země na světě.

Cosmic Compare, společnost, která studii zveřejnila není žádným špičkovým výzkumným střediskem, ale stránkou, která srovnává ceny plastických operací.

Týdeník The Spectator je britský renomovaný časopis s konzervativním zaměřením. Patří mezi nejstarší magazíny na světě. Vychází nepřetržitě od roku 1828.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česko v čele nelichotivého žebříčku. Jako nejvíc nezdravá země světa