Česko v čele nelichotivého žebříčku. Jako nejvíc nezdravá země světa

Nezdravá východní Evropa

Česko v čele nelichotivého žebříčku. Jako nejvíc nezdravá země světaNOVÉ
Průměrný Čech vypije ročně 13,7 litrů alkoholu Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

2
Domov

nel

Spotřeba alkoholu, kouření cigaret a obezita. Česká republika vyšla z průzkumu britské společnosti Clinic Compare jako nejméně zdravou zemí na světě. Společnost porovnávala údaje Světové zdravotnické organizace celkem 179 zemí.

Každý Čech vypije ročně v průměru 13,7 litrů alkoholu. Co se týče spotřeby tabáku, umístila se ČR na jedenáctém místě. Slovinci zde obsadili šestou příčku, ročně kouří neuvěřitelných 2637 cigaret. Celkově ale z průzkumu vyšla jako nejnezdravější zemí na světě Česko.

Východní Evropa se stala celkově nejvíce nezdravým regionem, devět z deseti předních míst obsadily zdejší země. Na druhém místě se umístilo Rusko a dále Slovinsko, Bělorusko, Slovensko a Maďarsko. V první desítce se jako jedinou mimoevropskou zemí umístily Spojené státy, protože až 35% obyvatel trpí silnou nadváhou. Mají ale naopak poměrně nízkou spotřebu alkoholu a cigaret.

„Zdravé“ rozvojové země

„Nejzdravější“ zemí světa je v této srovnávací studii Afghánistán s pouhými 2,7 procenta obézních obyvatel. Země je také ve skupině 20 států světa, kde se nejméně kouří a pije alkohol. Do skupiny deseti „nejzdravějších“ jsou zařazeny další velmi chudé země jako Guinea, Niger nebo Eritrea, Somálsko a Etiopie. Studie tak nezohledňuje okolnost, že jde o regiony postižené častým ozbrojeným násilím, opakujícími se epidemiemi a rozšířenou podvýživou.

Britský list The Independent ve svém komentáři uvádí, že obyvatelé České republiky vycházejí ze studie jako jedni z největších „ochmelků“ na světě. Neupozorňuje ale na fakt, že konzumace je evidována zeměpisně, a tedy že se na ní podílejí například i zahraniční turisté, včetně těch britských, kteří hromadně pořádají víkendové nájezdní výlety do pražských restauračních zařízení.

Průzkum byl zveřejněn 22. září a vychází z analýzy údajů Světové zdravotnické organizace. Společnost Clinic Compare se snažila zmapovat země, které by měly svůj životní styl změnit, protože ročně umírá více než 36 milionů lidí na onemocnění srdce nebo cukrovku. V mnoha případech totiž mohou za předčasnou smrt nezdravé návyky.

Nejméně zdravé země na světě:
1.Česká republika
2. Rusko
3. Slovinsko
4. Bělorusko
5. Slovensko
6. Maďarsko
7. Chorvatsko
8. Polsko
9. Lucembursko
10. Litva, USA

Nejvíce zdravé země na světě
1. Afghánistán
2. Guinea
3.Niger
4.Nepál
5.Kongo
6.Eritrea
7.Malawi
8.Somálsko
9. Mozambik
10.Etiopie

Zdroj: Clinic Compare

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Jak se nám vláda stará o zdraví