1 růst cen potravin

Potraviny: Den zúčtování

Tuzemský zákazník zažívá v těchto dnech další šok. Jen se ceny másla vrátily pod padesát korun, tak cena vajec, které nejsou z klecových chovů, překročila v mnoha obchodech čtyřkorunovou hranici. To ještě není nejhorší. Stejně jako drahé máslo minulých měsíců uvádějí přepravky s vejci jako zemi původu Německo. S nadsázkou řečeno, spotřebitel si musí připadat jako rybář z Čapkova románu, když ve Vltavě pod Vyšehradskou skálou zahlédne mloka. Drahé potraviny z dovozu jsou budoucností, před níž není úniku.

Ceny másla a vajec lze považovat za extrémní výkyvy, které způsobil jejich nedostatek v celé Evropě, přesto zároveň upozorňují na změnu trendu, na niž se musí tuzemští spotřebitelé připravit. Ceny spotřebního zboží v celé Evropské unii konvergují k pomyslnému středu a někdy v budoucnosti se budou v zásadě lišit jen podle toho, jak rozdílné jsou sazby daně z přidané hodnoty. Přibližování cen potravin je pro běžného občana z východoevropských zemí nejméně příjemným dopadem vstupu do Unie. Konkrétně Češi prožívali krizi v letech 2009–2013 proto tak těžce, že se v té době ceny potravin zvýšily o pětinu. V následujících letech se však stalo něco nečekaného, co stojí v základech obliby nejdříve celé Sobotkovy vlády a posléze jejího ministra financí Andreje Babiše. Ceny potravin se tři roky nezvyšovaly, poklesly podle Eurostatu pod 80 procent evropského průměru a nakonec byly vzhledem ke kupní síle obyvatelstva čtvrté nejnižší v Unii.

V uplynulých třech nebo čtyřech letech procházelo Česko výjimečným vývojem, který měl několik příčin. Několik zahraničních řetězců v čele s koncernem Schwarz (provozovatel Lidlu a Kauflandu) chtělo ovládnout co největší část tuzemského trhu, a proto stlačily ceny, co to šlo. Zároveň se ukázalo, jak laciné potraviny dokážou dodávat tuzemští výrobci. Potravinářsko-zemědělské kombináty vycvičené z časů socialistické velkovýroby, kdy byla nízká cena potravin stranickým úkolem, relativně úspěšně konkurovaly největším potravinářským koncernům z Německa i Polska. Svou roli zřejmě sehrálo i chování z uplynulé krize frustrovaných Čechů, kteří si při vyšších mzdách rádi dopřáli, jen když se ceny zastavily.

Pomýlená politika dotací

Přesto zlaté časy jednou musí skončit a zdá se, že končí právě v tomto období. Ovoce, zelenina, většina mléčných výrobků byly v říjnu proti minulému roku dražší o desetinu, maso o pět procent. Nemá smysl připomínat zvýšení o desítky procent v případech másla a vajec. Fenomén příliš nízkých cen, které jsme si na čas užívali, však bude mít i další dopady. Jakkoli dokázaly zvláště ty největší tuzemské firmy dodávat zboží na cenové úrovni dumpingových dovozů ze zahraničí, svou výrobu potravin přesto omezovaly a začaly utíkat k jinému využití zemědělských kapacit. Zásluhou státních dotací se pěstování energetických rostlin vyplatí více. Proto Česko ztratilo v posledních letech definitivně poslední zbytky někdejší potravinové soběstačnosti.

Nízká cena potravin je od komunistických dob jednou z největších hodnot ve značné části společnosti, dokonce vyšší než jejich kvalita. Načas jsme si je mohli užívat, ale teď získají převahu potraviny z dovozu, kterým bude konkurovat jen pár největších tuzemských koncernů. Přitom zahraniční producenti už nemají nejmenší důvod, proč ještě ceny držet dole.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.