Exhejtman Rath desetitisíce za „dehonestaci“ zatím nedostane, rozhodl soud

Rathova žaloba

Exhejtman Rath desetitisíce za „dehonestaci“ zatím nedostane, rozhodl soudNOVÉ
Exhejtman Rath desetitisíce za „dehonestaci“ zatím nedostane, rozhodl soud Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

1
Domov
Sdílet:

Pražský městský soud ve středu zamítl část žaloby, ve které bývalý hejtman David Rath požadoval 60 000 korun za náklady, které mu údajně vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30 000 korun chce Rath za to, že byl k soudu kvůli údajné korupci „bezdůvodně, zlovolně, šikanózně vlečen v poutech“, což ho podle něj v očích veřejnosti dehonestovalo. Tímto nárokem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, který v dubnu celou žalobu nepravomocně zamítl.

Rath chtěl 9 000 korun za ušlý zisk, o který prý přišel, když musel po propuštění z vazby docházet k probačnímu úředníkovi. Dalších 24 000 Kč žádal za to, že mu nebylo umožněno vycestovat z Česka. Exhejtman chtěl také 45 000 korun, které vynaložil na zrušení nezákonných rozhodnutí o prodloužení vazby. Ministerstvo mu již před dvěma lety přiznalo 19 000 korun. Rath v žalobě trval na proplacení zbytku.

Ratha zadržela policie v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud v lednu 2014 vydal nález, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně.

Obvodní soud na jaře uvedl, že je Rathův nárok ohledně vedení v poutech promlčený, vězeňská služba i eskorta prý navíc postupovala v souladu se zákonem. Odvolací senát s tím však nesouhlasil, podle něj se totiž promlčecí lhůta nepočítá od doručení nálezu ústavního soudu, nýbrž od pozdějšího momentu, kdy Rath obdržel rozhodnutí od Vrchního soudu v Praze. „Neshledali jsme správným závěr soudu, že byl nárok promlčen,“ uvedl člen odvolacího senátu Pavel Vlach.

Výši ušlého zisku Rath podle soudů neprokázal, navíc stejně jako zákaz vycestování nesouvisí s nezákonnou vazbou, ale s opatřeními, které soud Rathovi uložil po propuštění.

Ratha uznal středočeský krajský soud v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán pak podal stížnost pro porušení zákona a Nejvyšší soud (NS) dospěl k závěru, že výklad vrchního soudu není správný. NS ovšem nemohl přímo zrušit verdikt vrchního soudu. Kauzou se tak nyní bude znovu zabývat Krajský soud v Praze. Je při tom vázán právním názorem NS. První jednání je naplánováno na 23. října.

Čtěte také: Rath neuspěl u Ústavního soudu kvůli domnělé podjatosti soudců NS

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články